влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Чого чекати після виборів? – думки експертів

Вибори-2012 добром не закінчаться …

У ці вихідні закінчуються вибори. Але, схоже, зітхнути з полегшенням в електорату ніяк не вийде. Вже зараз опозиціонери стверджують, що назвати чесними вибори-2012 ніяк не можна. Регіоналів, звичайно, все влаштовує. Лідери опонентів мітингують за ґратами  пенсії ростуть, ціни ростуть, рейтинг провладної партії теж ніби росте … Коротше кажучи, все росте і розквітає зі страшною силою, навіть екс-президент Ющенко раптом помітив божевільне зростання популярності його партії.

Однак вибори пройдуть, і в понеділок всім учасникам виборчого процесу треба буде визначатися — чи влаштовує їх отриманий (або намальований) результат. Тобто якщо результат буде влаштовувати, він буде «отриманий в чесній боротьбі», якщо ні — «намальований конкурентами-фальсифікаторами».

У зв’язку з цим, оговтавшись після чергової спроби недоброзичливців вивести сайт інтернет-видання Новини України — From-UA з ладу, ми звернулися до компетентних експертів з питанням — чого можна чекати в понеділок? Продовжиться розмірене життя, яке була до виборів? Всі політики будуть просто вважати або гарячково перераховувати голоси? Судитися? Мітингувати? Або почнеться Майдан-2? Яка ймовірність кожного з цих сценаріїв і який інший варіант розвитку подій може статися? Про все це запитали у компетентних експертів.

Народний депутат України від фракції Партії регіонів Володимир Олійник впевнений у перемозі і такі заяви від опозиції розцінює як ще один доказ: «Всі вони непогано знають соціологію, і коли вони бачать, що їх чекає поразка, то треба заздалегідь, як мовиться, підстелити соломку, тому вони й говорять про нечесні вибори. Але дуже важливо, яку оцінку дасть український народ. Якщо українські виборці будуть упевнені, що вибори пройшли чесно, то вони не вийдуть на вулицю ».

Всі заклики вийти вночі після виборів на вулицю нардеп називає криком душі, бо треба було раніше йти до виборців, добрі справи робити, щоб переконати виборця підтримувати їх. «Це феномен, якщо говорити про ПР: за 20 років партія, яка була при владі, завжди програвала іншим партіям, особливо опозиційним. Але вперше партія, яка прийшла до влади, демонструє, що вона по рейтингу знаходиться на 1 місці. І в цьому відношенні дуже важлива оцінка суспільства. Що стосується судових позовів, то це передбачено законом. Якщо хтось вважає, що підрахунок голосів відбувся нечесно, тобто процедура оскарження. Закон про вибори повинен працювати в повному обсязі ».

«Опозиція не вела виборчу кампанію, тому що те, що велося, виборчою кампанією назвати не можна. Вона, очевидно, берегла ресурси для 29 жовтня. Для опозиції необхідна була не перемога (вони на деякому етапі зрозуміли, що перемогти не зможуть), а необхідне визнання виборів нечесними хоча б частиною спостерігачів, або щоб міжнародні спостерігачі сказали, що були порушення, які могли вплинути на результати », — політолог, історик, член гуманітарної ради при президенті, голова правління Інституту української політики Кость Бондаренко думає, що 29 жовтня опозиція буде активно закликати вийти на мітинги.

Тим не менш, він сумнівається, що ситуація призведе до нового Майдану, але в той же час зіпсувати імідж України та чинній владі опозиція спробує: «На мітинги, я думаю, вийде не дуже багато людей. У 2004 році люди розуміли, за кого вони можуть проголосувати, хто може стати альтернативою Кучмі чи Януковичу, був сильний харизматичний лідер Віктор Ющенко, зараз такого лідера немає ».

«І в 2004 році була програма: були т.зв. принципи Майдану, за які готові були виступати люди. Зараз таких принципів немає, немає програми, зараз є тільки гасла. Тобто, іншими словами, люди б вийшли, якби вони розуміли, заради чого, що вони отримають взамін. А революція заради революції — це вчорашній день », — уклав Кость Бондаренко.

Народному депутату України від фракції НУ-НС Володимиру Ар’єву важко прогнозувати, але він вважає, що в залежності від того, наскільки нахабно буде вести себе влада при організації фальсифікації виборів, настільки жорсткою може бути реакція суспільства: «А якщо фальсифікації готуються на рівні 2004 року , то я б на місці влади дуже сильно задумався, особливо з урахуванням соціологічних досліджень, які говорять про найвищі протестні настрої в суспільстві за останні 20 років ».

Однак нардеп так само, як Кость Бондаренко, впевнений, що повторення Майдану не буде, а якщо і будуть якісь події, то вони будуть іншими, але спрогнозувати їх характер він не береться.

«Спочатку будуть судитися, мітингувати, перераховувати голоси, а потім продовжиться розмірене життя», — вважає голова Київської організації, один із лідерів УНА-УНСО, голова політради УНА Ігор Мазур-Тополя.

Він зауважує, що на сьогоднішній день немає відчуття, що є серйозна противага партії влади: «Можливо, такою противагою могло б стати громадянське суспільство, якби воно було у нас сформовано, тому що людей влада вже дістала. Вони бачать, що покращення відбулося лише для 1%, а для 99% відбулося суттєве погіршення. Але довіри немає і до опозиції, яка, ні для кого не секрет, проходила і через певні домовленості».

Однак, на думку пана Мазур-Тополі, судові розгляди, швидше, будуть більше пов’язані з мажоритарниками, тому що всі окружні виборчі комісії контролюються владою, і це буде основне джерело фальсифікацій: «Можливо, владою буде кинута кісточка декільком кандидатам, які мають медіа- можливості, фінансові можливості ».

У експерта великі сумніви з приводу того, що «Свобода» пройде, тому що ця партія навряд чи комусь потрібна в парламенті — як ГО, так і ПР. Він говорить, що в опозиції не відчувається бойового заряду, щоб боротися за перемогу, і той мітинг, який вони планують на 29 жовтня, може стати одноденним і ні в що не перерости.

Письменник, книговидавець Дмитро Капранов звертає увагу, що за рівнем фальсифікацій та паскудства ці вибори унікальні в історії України, навіть 2004 переплюнули: «Все це пов’язано з тим, що в 2004 році діяла одна сила, а зараз мажоритарники діють в рамках свого виховання, свого власного паскудства, яке вони поширюють, тому є і бруд, і маніпуляції, тому і був прийнятий закон, який робить парламент нелегітимним ».

Йому здається, що «отаманської опір» буде: кожен мажоритарник буде відстоювати своє, списки будуть відстоювати всі разом: «Якщо в списках фальсифікації будуть на мінімальному рівні, то по мажоритарних округах очікуються не просто масштабні фальсифікації, а буде знищення результатів волевиявлення громадян».

«Все буде залежати від того, чи вдасться знайти ефективну, яскраву форму протесту і чи вдасться його комусь запропонувати. Якщо комусь вдасться, то це буде масове обурення з погано прогнозованим результатом. Якщо ні — то це буде ступор на 3-4 дні і переформатування сил для того, щоб продовжити боротьбу біля ВР або в самій ВР », — такий сценарій« післявиборів» бачить Дмитро Капранов.

Перефразовуючи класика, глава правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко жартує, що очікується свято, поєднаний з арештами: «Напевно після виборів ми побачимо мітинги ряду партій. Всі мітинги будуть на захист голосів, але деякі з них будуть демонстрацією готовності не визнати результати і вивести своїх прихильників на вулицю».

При цьому йдеться про низку опозиційних сил, які, на думку експерта, збільшують ймовірність протестних акцій із заявами про фальсифікації і невизнання результатів виборів: «ОО може заявити про те, що її результат сфальсифікований і у них вкрали перемогу, тому що навіть 2 місце «Батьківщину» не влаштує. Ще складніше може бути ситуація, якщо не проходить до ВР «Свобода». Я думаю, що вона постарається всерйоз і дуже активно поборотися за свій результат. І може бути, саме акції «Свободи» можуть виявитися самими конфліктними ».

З іншого боку, пан Фесенко розуміє, що при нинішніх умовах, коли велика частина населення розчарована у всіх політиках і нікому не вірить, вивести на вулицю велике число людей практично неможливо, так що акції будуть, але вони будуть обмежені як за своїми масштабами, так і в часі.

Володимир Фесенко чогось надприродного після виборів не очікує: «Акції не змінять загальний результат виборчої кампанії, тим паче, що обрані опозиційні депутати візьмуть свої мандати. Тобто інформаційно та політично вони заявлять про невизнання виборів, але юридично, взявши мандати, вони їх визнають. Я думаю, що буде якийсь сплеск емоцій після оголошення результатів виборів, але потім ситуація нормалізується ».

«Усередині країни немає сил з достатніми ресурсами, які змогли б скинути сформовану ПР систему. Ліберальна система так відбудована, що в руках у них фінансовий і силовий ресурс такої потуги, що протистояти їм знизу, або маючи з боку менший ресурс із опозиції, практично неможливо, в цій бійці ніяких правил немає, — про це заявляє головний редактор журналу «Контрольний постріл» Роман Василишин. — Правда, Тимошенко могла б протриматися нескінченно довго разом з Луценком, якщо б у них було більше мізків і вони б застосували силу проти своїх опонентів ».

Він переконаний, якщо ми всередині країни не маємо жодних стратегічних цілей, то на наш рахунок стратегічні цілі є у США, Росії, Китаю, тому як і які сили вирішать українське питання ззовні, так події і будуть розвиватися: «Мені видається, якщо у нашої влади і є якісь впливові союзники за межами нашої території, то це можливо, якийсь клан в США, але не найвпливовіший ».

«Носити на собі пляму дружби з Януковичем ніхто не хоче», ¬ — на думку Романа Василишина, швидше за все, зовнішній світ захоче від Януковича позбавитися з причини його «некошерності».

«Я думаю, що в екстремальному випадку можуть розгойдати Майдан, а можуть під якимись гаслами організувати круглий стіл після бузи, — продовжив главред, — а потім Кличко, Яценюк, наступаючи собі на горло, заявлять, що вони заради неньки України готові навіть з корупціонерами-регіоналами сісти за стіл, піти на компроміси заради того, щоб не впадати в хаос. А потім всі разом будуть красти, як тільки їх до корита допустять ».

Він вважає, що буза не почнеться відразу на наступний день, але поступово вона розгойдається, тому що ніхто при здоровому глузді не повірить у перемогу ПР, а по-друге, нікому вона, взагалі-то, і не потрібна: «Ну а круглий стіл буде виглядати приблизно так: притиснуть хвіст кодлу Януковича, і, можливо, їм доведеться бігти з країни, а все сміття — Тігіпко, Клюєв, яценюки, клички всякі різні — вони Захід влаштовують ».

Джерело: Право на правду

Вы можете оставить комментарий, или Трекбэк с вашего сайта.

Оставить комментарий