влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

За два тижні до виборів зафіксовано 14 випадків перешкоджання журналістам

За два тижні до виборів журналістам почали масово перешкоджати виконувати професійні обов’язки. З 15 по 25 жовтня експерти ІМІ зафіксували 14 таких випадків. Для порівняння, у першій половині жовтня схожих фактів зафіксовано 3.
Також за цей час було 5 випадків нападів на журналістів та 2 судових позови на ЗМІ. Всього — 21 факт порушень прав журналістів, причому враховані лише ті, що безпосередньо пов’язані з виборчою кампанією та/або здійснювалися кандидатами у депутати.

 

Наводимо приклади порушень за вказаний період.

15 жовтня у Бердичеві Житомирської області невідомі побили журналіста інтернет-видання ГолосUA Костянтина Коваленка, який займався розслідуванням підкупу виборців на 63 окрузі кандидатом у народні депутати Миколи Петренко. «15 жовтня близько 21-30 невідомі міцної статури заламали мені руки та заштовхали у позашляховик, де били мене, катували і залякували, щоб я не думав оприлюднювати інформацію», — заявив журналіст.

17 жовтня знімальна група «5-го каналу» не змогла потрапити на концерт, організований народним депутатом, кандидатом в нардепи від Партії регіонів Віталієм Журавським в Коростишеві на Житомирщині. Журналіст Оксана Трокоз повідомила, що четверо людей, на чолі з начальницею місцевого відділу культури, зачиняли двері, затуляли камеру і відтягували оператора.

18 жовтня у Луцьку невідомі відібрали у волонтерів газети «Хроніки Любарта» близько 800 примірників тижневика, де містилися критичні публікації щодо кандидата у народні депутати Ігоря Палиці. Головний редактор видання Андрій Лучик підозрює, що інцидент пов’язаний з публікаціями у газеті. Нагадаємо, що у вересні цій газеті погрожувала позаплановою перевіркою обласна Державна податкова інспекція, незважаючи на мораторій на перевірки засобів масової інформації під час виборів.

20 жовтня у м. Бровари Київської обл. напередодні візиту Прем`єр-міністра М. Азарована журналістів та громадських активістів, які намагалися потрапити до виборчої дільниці, напали невідомі. Зокрема, журналістам інтернет-видання «Маєш право знати» Аліні Дяченко та газети «Громадський захист Київщини» Андрію Качору невідомий розбив телефони, на які ті фіксували події.

Через 2 дні про події в Броварах приїхав знімати журналіст телеканалу «Інтер» Роман Бочкала, якого в приміщенні Броварської райдержадміністраціїї зіштовхнув зі сходів заступник голови цієї установи Микола Миронець. Бочкала намагався взяти коментар у осіб, які фігурують на відео, знятому місцевими журналістами на телефон 20 жовтня. На відео був зокрема Миронець.

22 жовтня знімальну групу програми «Погляд» Кіровоградського ОДТРК — журналіста Кирила Ющинена та відеооператора Івана Фоміченка — силоміць утримували у штабі кандидата в народні депутати від ВО «Батьківщина» Олександра Табалова, намагаючись забрати їх відеокамеру та касети. Перед тим журналісти документально зафіксували дії Табалова з ознаками підкупу виборців, фальсифікації  виборчих документів та інших порушень.

Також 22 жовтня невідомі розбили автомобіль журналіста закарпатської обласної газети «РІО» Олега Подебрія. Журналіст проводив розслідування про підкуп виборців кандидатом в народні депутати від Партії регіонів Василем Ковачем в селищі Середнє Ужгородського району на Закарпатті. Інцидент стався ввечері того ж дня, коли Подебрій спілкувався з селянами.

25 жовтня у Києві охорона кандидата в народні депутати від Партії регіонів Ігоря Лисова намагалася відібрати камеру в журналіста «Skrypin Production», який знімав відкриття станції метро «Іподром». Під час відкриття сталася сутичка між активістами «Демократичного альянсу» та охоронцями нардепа. Журналісту, який фіксував це на камеру, викручували руки, штовхали та не давали знімати.

Всього за три місяці передвиборчої кампанії, не враховуючи дня виборів 28 жовтня, експерти ІМІ зафіксували 140 випадків порушень прав журналістів, з них 83 напряму пов’язані з виборами. Найбагатшим на порушення був вересень.

 

Загалом за 2012 рік зафіксовано найбільшу кількість порушень прав журналістів в Україні за останні 10 років. Навіть у 2004 р. таких випадків було 190, у 2011 р. — 102, а за 10 місяців 2012 р. вже 254 факти.

Юрист Харківської правозахисної групи Оксана Нестеренко вважає, що такі цифри свідчить про наявність серйозного регресу в сфері забезпечення прав журналістів в Україні та демонструють небезпечні тенденції до згортання демократії. «Це означає, що в країні не відбулися реальні законодавчі реформи, спрямуванні на посилення гарантій забезпечення свободи слова й зокрема гарантування прав журналістської діяльності, відсутність незалежної судової влади як надійної гарантії свободи слова та захисту прав журналістів», — каже Нестеренко.

За її словами, зменшення порушень прав журналістів в Україні прямо пропорційно рівню поваги до свободи ЗМІ з боку політичної сили, яка знаходиться при владі. «Ці результати свідчать, що українські журналісти продовжують відігравати значну роль в соціальному житті, викривати корупційні діяння та зловживання з боку влади, висвітлювати не зручні питання для можновладців. Більш того, публіка прислухається до їх точки зору, адже лише сильному опоненту намагаються «закрити рот». Підтвердженням цього є те, що найбільш порушень прав журналістів відбувається саме під час виборчих кампаній», — вважає правозахисник.

IMI

Вы можете оставить комментарий, или Трекбэк с вашего сайта.

Оставить комментарий