- організація надає допомогу особам, що є жертвами порушення прав людини: юридичну, інформуванням про факт порушення, наданням знань;
- організація спеціалізується на наданні допомоги саме у тих випадках, коли порушником є держава, державні органи чи особи, які діють від імені держави;
- організація визнає та дотримується принципів невід’ємності та неподільності прав.
Користуючись такими нескладними критеріями, ми з 807 громадських організацій, що враховані в переліку управління юстиції по Луганській області, віднесли до правозахисних 48.
З яких, за даними нашого моніторингу, 14 припинили діяльність чи є неактивними.
1. Час молоді
У радянські часи громадські організації, які б відповідали зазначеним вище критеріям, не могли існувати. Тож перша правозахисна організація обласного рівня була зареєстрована в Луганську лише 17.09.1992 р. Це існуючий і зараз «Луганський гуманітарний центр», який створили журналіст Петро Шевченко, філософ Василь Поклад, інші луганські інтелектуали, що в 1989 році працювали на обрання народним депутатом СРСР російського правозахисника та журналіста Юрія Щекочихіна. Загалом Центр спеціалізується на соціологічних дослідженнях, але її члени, викладачі міліцейської академії Андрій Беніцький та Микола Мазур провели й кілька цікавих досліджень у сфері прав людини.
Проте, на початку дев’яностих громадський рух України в цілому суттєво скоротився у порівнянні з останніми роками вісімдесятих. Активні до того організації зазнали суттєвих втрат через те, що активісти «пішли» в політику, владу чи підприємництво. Кількість партій та їх чисельність стрімко зростали, а на виборах 1994 року до влади прийшла найбільша кількість «нових людей» за усі роки незалежності Україні. Природно, що ці люди переймалися й питаннями прав людини, але переважно у складі партійних організацій ліберального чи націонал-демократичного спрямування. І правозахисна діяльність, суть якої більшість партійців погано розуміли, була другорядною, похідною від питань демократичних та ринкових перетворень. Активність кількох зареєстрованих в цей час на Луганщині НДО, які потенційно могли відігравати роль правозахисних (наприклад, Луганська обласна асоціація виборців тощо), швидко згасла.
У цих умовах спорожнілу нішу третього сектору, за фінансової закордонної підтримки, почали заповнювати студенти та молодь. З’явилися мережеві студентські (СУС, УСС, Студентське братство) та молодіжні організації, а потім й спеціалізовані мережі на кшталт КВУ, руху медіаторів тощо. Час «молодих правозахисників» прийшов і на Луганщину.
У грудні 1994 року була зареєстрована Луганська обласна група медіації. Українська мережа таких груп мала на меті позасудове вирішення конфліктів, перш за усе стосовно кримінальних справ неповнолітніх. У квітні 1996 року студенти юрфаку СНУ заснували «Клуб юристів», паралельно якому діяла й юридична клініка. Значна частина молоді, яка сьогодні займається у Луганській області практичним правозахистом, пройшла цю школу.
А у травні 1996 року було зареєстровано Студентське братство Луганської області.
Дві останні організації, а також їх лідери Дмитро Шликов та Володимир Щербаченко зіграли суттєву роль як в розвитку регіонального молодіжного руху загально-демократичного спрямування, так і в розвитку правозахисту в регіоні.
«Клуб юристів» фактично першим в Луганську став надавати на постійній основі безоплатну первинну правову допомогу громадянам, він же (разом з юридичною клінікою) став базою практики для студентів-юристів. В такому сенсі юридична клініка «Pro Bona» при СНУ діє й зараз.
Після завершення університету Дмитро Шликов продовжив діяльність, розпочату в клубі юристів, за підтрики підприємця і політика Владислава Кривобокова, його нова організація «Луганській обласний центр соціально-правового захисту населення» тривалий час надавала найбільшу кількість безоплатних консультацій жителям Луганська (серед інших громадських організацій). Зараз Шликов та Кривобоковов є депутатами від КПУ різних луганських рад і продовжують діяльність з правової підтримки громадян. У тому числі, через зареєстровану в 2008 році організацію «Молодіжний центр правового захисту».
Лідер «Студентського братства» Володимир Щербаченко після завершення навчання та аспірантури педагогічного університету прослухав курс у Варшавській школі з прав людини і продовжив професійну громадську діяльність в зареєстрованій в 2003 році Луганській обласній організації «Східноукраїнський центр громадських ініціатив (тотальна акція на підтримку прав людини та демократії)». Організація декларує, що проводить прийом жертв порушень, проте, за нашою оцінкою, ця діяльність не є для СЦГІ профільною. Основний же напрямок діяльності – компанії адвокаті, у тому числі у сфері прав людини.
Що стосується Студентського братства Луганської області, то сьогодні його очолює Олексій Кормілецький, він же є координатором громадської мережі «Опора» в регіоні. Студентське братство займається різними видами діяльності, включаючи правозахисну, а члени братства активно розбудовують мережу молодіжних організацій. Наприклад, заступник голови ЛОО Студентське братство Максим Данильченко є керівником громадської організації “Інститут адвокасі Луганщини”, а в реєстрі управління юстиції зазначений і як керівник Луганського обласного об’єднання суспільної служби правової допомоги. Молодіжну організацію «Фєрум» очолює член студентського братства Іван Жеведь тощо.
У той же час важливо зазначити, що ця досить активна група молодих громадських діячів рухається переважно шляхом проведення різноманітних заходів. Проте історій кропіткої роботи з конкретними жертвами порушень прав людини в результаті нашого моніторингу виявлено не було.
2. Організації професійного луганського правозахисту
Починаючи з другої половини першої президентської каденції Леоніда Кучми ситуація з дотриманням прав людини в Луганській області суттєво погіршилася, звичайними стають тортури в міліції, свавілля чиновників, грубі порушення соціальних прав. Цими випадками займаються переважно лідери різних партійних організацій, але це породжує вибірковість реагування (політична доцільність), незавершеність справ тощо. В регіоні виникла явна потреба в діяльності фахових організацій, які б займалися конкретним захистом жертв порушень. Як результат, в цей час з’являються кілька таких організацій, з яких найбільш успішною був зареєстрований 11.06.1997 р. Громадський комітет захисту Конституційних прав та свобод громадян. Який швидко став провідною правозахисною організацією, що займається захистом конкретних людей, що були жертвами порушень. Її головою був (і є досі) Микола Козирєв, який на той час повернувся з Росії, де певний час працював – спочатку як народний депутат СРСР, обраний від Красного Луча, а потім як заступник міністра соціальної політики Російської федерації. Спроможність Комітету була високою ще й тому, що разом з Козирєвим стали працювали правозахисники та профспілкові діячі, які на той час вже були відомі в Луганській області — Лариса Заливна, Сергій Морозов, Микола Козюберда, Дмитро Калітвінцев, Тетяна Кисла, досвідчений журналіст Людмила Соколенко.
Загальний вплив цієї групи правозахисників на стан справ з дотриманням прав людини в Луганській області важко переоцінити. І не в останню чергу через те, що Комітет мав суттєвий вплив й на становлення роботи інших «дорослих» правозахисних організацій, які з’являлися в Луганську в подальшому. Перш за усе, це зареєстровані в 2000 році жіноча правозахисна організація «Чайка» (керівник Лариса Заливна) та обласна організація «Громадський контроль» з першим його головою Віктором Бакуменко. Значний вклад в протидію порушенням прав людини в Луганській області внесли ще дві регіональні організації, які починали роботу під впливом Комітету — Луганська обласна громадська організація «Луганський прес-клуб» (голова Людмила Соколенко, зареєстрована в квітні 2005 року) та “Луганська Правозахисна група” (керівник Наталія Целовальніченко, зареєстрована у вересні 2008 року).
Крім зазначених вище організацій за даними нашого моніторингу безпосередню активну роботу з жертвами порушень прав людини здійснюють правозахисний центр «Поступ» (голова Костянтин Реутський), обласна організація «Захист дітей війни» (голова Володимир Суліменко), «СОГ « Трудовий Рух «Солідарність» (Костянтин Ільченко), організація «Філософія права» (Анатолій Шамрін), «Центр Миколи Песоцького «Захист прав людини в Україні», громадські організації, які очолюють Кривобоков та Хохлов, правозахисник Олег Перетяка.
В 1999 році другим регіональним правозахисним центром Луганщини стає місто Сєвєродонецьк, в якому розташоване зареєстроване у жовтні 1999 року Луганське обласне відділення «Комітету виборців України» (голова Олексій Свєтіков). Специфікою його діяльності є надання допомоги жертвам порушення прав людини, перш за усе у Сєвєродонецьку та у прилеглих містах і районах. А в останні роки на регіональному рівні потужно діє ще одна сєвєродонецька правозахисна організація – «Правовий простір» (голова Рімма Білоцерківська). Організація спеціалізується перш за усе на захисті підприємницьких прав.
Крім Луганська та Сєвєродонецька, правозахисні громадські організації з регіональною активністю існують в Алчевську (Громадська організація “Луганський обласний осередок всеукраїнської молодіжної громадської організації «Демократичний альянс», зареєстрована в 2001 році), та в Антрациті (Громадська організація «За захист Прав водіїв», голова Віктор Данченко, зареєстрована в 2009 році).
3. Час місіонерства
Частина регіональних правозахисних організацій, які були створені в кінці дев’яностих – на початку 2000 років, були за статусом мережевими. Тобто, мали свої відділення принаймні в деяких містах та районах. Такими були Конфедерація незалежних профспілок Луганської області, «Громадський контроль», ЛОВ КВУ, «Студентське братство», «Демократичний альянс» тощо. Проте, до 2005 року звичайною практикою було, що жителям глибинки надавали допомогу правозахисні організації, які були розташовані в Луганську чи Сєвєродонецьку. Ситуація суттєво змінилася в 2005 році, , коли кількість найбільш брутальних порушень прав людини в регіоні дійсно зменшилась, а конкуренція між громадськими правозахисними організаціями зросла. Найбільш успішні НДО «пішли» розбудовувати свою структуру «у село».
Найкраще така своєрідна місіонерська діяльність вдалася обласній жіночій правозахисній організація «Чайка». В районах області були зареєстровані як юридичні особи місцеві жіночі правозахисні організації: «Вікторія» у Старобільську (голова Віра Флят), «Зоря» у селищі Станиця Луганська (голова Василь Гераськов), «Первоцвіт» у Біловодську (голова Віра Аннусова), «Ластівка» у Краснодоні (голова Любов Бабенко), «Чайка» у Новопскові (голова Світлана Стогнєєва). Усі ці організації є активними і здійснюють власну правозахисну діяльність, у тому числі окрему від діяльності «Чайки».
СЦГІ був успішним в місцевій діяльності перш за усе в Сватівському районі, де не без участі цієї організації (та за фінансової підтримки Фонду «Відродження» та інших фондів) сформувався досить спроможний «холдінг» дружніх організацій (Наталія Кузовеніна, Юлія Красій, Рімма Робота, Андрій Крюков тощо).
Досить значна зараз і кількість активістів, що вважають себе членами ГО «Громадський комітет захисту Конституційних прав та свобод громадян».
Метою нашого моніторингу було з’ясувати рівень розвиненості правозахисного руху перш за усе в районах Луганської області. Дослідження проводилося шляхом анкетування керівників відділів внутрішніх справ райдержадміністрацій та редакторів районних газет, а потім й безпосередньо громадських активістів, що займаються правозахисною діяльністю. Зазначимо, що далеко не усі люди, які реально займаються в районах захистом прав своїх земляків, потрапили в «тенета» регіональних НДО, які проводили «місіонерську місію» в попередні роки. Багато людей продовжують діяти суто самостійно, опираючись на власні сили чи на допомогу місцевих партійних активістів. Проте наслідки роботи регіональних НДО в районах таки суттєві: значна кількість місцевих організацій є в тих районах, до попрацювали «Чайка», Громадський комітет захисту Конституційних прав та свобод громадян, ЛОВ КВУ та СЦГІ. А в інших – їх суттєво менше. Але найгірша ситуація в більш населених південних районах Луганської області, тут кількість місцевих правозахисників є найменшою.
За даним нашого моніторингу зараз в райцентрах Луганської області працюють 72 громадські правозахисні організацію чи окремі правозахисники. Більшість з них дала дозвіл на оприлюднення їх персональних даних і зазначена в додатку.
Додаток
ПРАВОЗАХИСНІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРАВОЗАХИСНИКИ ЛУГАНЩИНИ
(інформаційно-довідковий матеріал)
РЕГІОНАЛЬНІ ОРГАНІЗАЦІЇ
Громадська організація «Поступ», член УГСПЛ. Голова Рєуцький Костянтин Сергійович. Заступник голови – Тарабанова Світлана. Адреса: м.Луганськ, 91055, Луганськ, вул. Інтернаціональна, 50. Тел. 52-91-90, e-mail:postup@ukr.net.
Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян, член УГСПЛ. Голова Козирєв Микола Кузьмич. Заступник голови – Соколенко Людмила Олександрівна. Адреса: Мережева організація: маються представництва в Алчевську, Красному Лучи, Новопскові.
Луганське обласне відділення ВГО «Комітет виборців України», член УГСПЛ. Голова Свєтіков Олексій Олексійович. Заступник голови Чорнобай Ірина Михайлівна. Адреса: м.Сєверодонецьк, вул.. Леніна, 14, оф. 26, тел.. 4-21-96, e-mail: cvuluhansk@sdtcom.lg.ua. Мережева організація: маються осередки в Луганську, Сєвєродонецьку, Станиці Луганській, Свердловську, Алчевську, Стаханові, Лисичанську, Креміній.
Луганська обласна громадська правозахисна жіноча організація «Чайка». Голова Заливна Лариса Миколаївна. Адреса: м.Луганськ, містечко Пархоменка, буд.38. Тел. 55-33-07; факс 58-26-07; ел.пошта: e-mail: seagull@ссі.lg/ua. Мережева організація: маються місцеві організації в Луганську, Старобільську, Новопскові, Біловодську, Краснодоні.
Регіональна громадська організація «Луганська правова фундація». Голова Мазур Микола Вікторович. м.Луганськ, 91051, м.Луганськ, кв.Якіра, 8/33.Тел.61-43-22, e-mail: nickmazur@rambler.ru.
Луганська обласна організація «Луганський правозахисний альянс». Голова Шеніхов Віктор Олександрович. Адреса: м.Луганськ, кв. Ватутіна, 20А/14, тел. 8-050-23-24-201, e-mail: victorulya@ukr.net.
Луганська правозахисна група. Голова Наталія Целовальникова. Адреса: м.Луганськ, вул. Котельникова, 21А, 099-784-5118, е-mail: Human.rights_LPG@mail.ru.
«Центр Миколи Песоцького «Захист прав людини в Україні». Приймальня за адресою 1-ша Слав’янська, 2-а. Телефон: 50-52-73, е-mail: luhansk@ntsu.com.ua.
БІЛОВОДСЬКИЙ РАЙОН
Громадська організація «Первоцвіт» — входить до мережі Луганської жіночої правозахисної організації «Чайка». Голова організації правозахисник Аннусова Віра Андріївна. Приймальні в організації немає, але можна проконсультуватися чи домовитись про зустріч за телефоном у Біловодську 91864. На рік до організації звертаються за допомогою 40-60 осіб.
Приклади справ, щодо яких «Первоцвіт» надавав допомогу громадянам:
- повернення чи виділення дітям-сиротам житла;
- навчання дітей у малокомплектних школах (в класах, в яких менше, ніж 5 учнів, на дитину приходиться 8 годин учбового навантаження замість 32);
- приниження гідності дитини вчителем у школі;
- порушенням прав селян у сфері земельних відносин.
Організація діє спільно з громадською організацією “Спілка сприяння зеленому туризму”, голова Аннусов Микола Іванович, контактний телефон 096-30-59-739.
Громадська організація “Районна рада ветеранів», правозахисник Ковальова Марія Степанівна. Адреса приймальні, куди можна звертатися щоденно — Біловодськ, вул. Леніна, 103, тел. 9-29-96. Організація надає безкоштовні юридичні консультації, допомогу у складанні процесуальних документів, супроводжує справи у суді.
Протягом 2011 року організація надала допомогу близько 100 особам у справах порушення прав людей, що мають статус діти війни, прав інвалідів війни (не надання медикаментів у стаціонарних медичних закладах, не забезпечення безплатного протезування тощо).
Біловодське відділення ГО “Правовий простір”, правозахисник Слєпченко Тамара Володимирівна. Приміщення для прийому громадян відсутнє, зв’язатися можна за телефоном 0500400068 чи e-mail:tasle@yandex.ru. Спеціалізується на захисті прав малого і середнього бізнеса (захист від неправомірних перевірок, штрафів, контроль за розміром ринкового збору тощо). Надана конкретна допомога 5 підприємцям. Наприклад, підприємець Ш. запобігла комплексної перевірки без попередження тим, показавши витяг з законодавства, який отримала в «Правовому просторі».
Параюрист Коцур Володимир Тимофійович, надав допомогу сотням дітей війни, 20 молодим матерям, одній матері-героїні (без статусу, виховує 6 дітей). Допоміг влаштувати на навчання до ВУЗу дівчину у якої немає матері, а батько є інвалідом. Приймальні тимчасово немає, прийом громадян відбувається дома, тел. 92449. В подальшому має відкритися приймальня в приміщенні районної організації СПУ.
СВАТІВСЬКИЙ РАЙОН
Громадська організація “Сватівський Центр правової інформації та консультацій”, керівник юрист Столяр Маргарита Євгенівна. Партнерська організація ЛОВ ВГО КВУ. Підтримує діяльність Центру правової інформації та консультацій, який діє за підтримки міської ради та за фінансової допомоги Міжнародного фонду «Відродження», в рамках проекту «Посилення правових можливостей бідних верств населення». Центр поширює правову інформацію через комунальні ЗМІ та надає населенню безоплатні юридичні консультації. Юридична приймальня працює щоденно за адресою м. Сватове, вул. Леніна, 12, тел. 31647, e-mail: tsenter.prav.inf.svatovo@yandex.ua.
«Сватівські відомості» — незалежна щотижнева газета зі значною часткою матеріалів правозахисної спрямованості. Видавець Крюков Андрій Олександрович, головний редактор Красій Юлія Миколаївна. Адреса: 92603 м. Сватове, пл. 50-річча Перемоги, 5, кв. 22, тел. 3-21-71, е-mail: aka-81@mail.ru. Мешканці Сватівського району мають непогану можливість оприлюднювати факти порушень своїх прав через це видання
Громадська організація «Наш дом – Сватівщина». Правозахисник Цимбал Олександр Станіславович, депутат районної ради, фракція КПУ. Адреса, за якою можна отримати допомогу — 92600, м. Сватове, Луганська область, пл. Привокзальна, 28, тел. 0662228119, е-mail: svatovo@yandex.ru, сайт: http://svatovo.lg.ua/. Правозахисна спеціалізація – будь-які порушення прав виборців. Наприклад, добилися виплати заборгованості з зарплати працівникам закритого молокозаводу. Забезпечують можливість досить швидко оприлюднювати факти порушень своїх прав через форум сайту.
ГО “Сватівський центр правової допомоги”, керівник Наталія Костянтинівна Кузовеніна. Партнерська організація ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив». Надають безоплатно юридичну допомогу, у тому числі з захисту прав дітей війна та чорнобильців. Контактний телефон 0507018338. Здійснюють спільну діяльність з кількома іншими організаціями: Спілка підприємців Сватівського району, «Сватівський Слобідський полк».
ТРОЇЦЬКИЙ РАЙОН
Районна громадська організація “Спілка промисловців та підприємців”, голова Клочков Олексій Іванович, член громадської ради при РДА. Спеціалізація – захист прав підприємців малого бізнесу. Здійснюють консультативну допомогу, складання звернень до органів влади, процесуальних документів під час прийомів (приймальня Партії регіонів) та за телефоном 0959279672
Параюрист Гаращенко Микола Миколайович. Спеціалізація — порушення прав споживачів ЖКП. Допомога шляхом надання консультацій та поширення інформації, під час особистих зустрічей та за телефоном 0950510825. Діє за підтримки КПУ.
БІЛОКУРАКІНСЬКИЙ РАЙОН
Громадська організація “Асоціація підприємців Білокуракінського району”, голова Дубіна Сергій Вікторович. Спеціалізація: правова допомога підприємцям шляхом поширення правової інформації, консультацій, допомоги у складанні процесуальних документів. Контакти: 0957842479, (06452) 2-20-30, смт Білокуракіне, вул. Базарна, 22.
СТАРОБІЛЬСЬКИЙ РАЙОН
Громадська правозахисна жіноча організація “Вікторія” — входить до мережі правозахисної організації «Чайка». Голова організації правозахисник Флят Віра Андріївна. Сфера діяльності організації: захист прав дітей, жінок с дітьми, підприємців, земельні відносини, права пайщиків, гендерна рівність, захист прав виборців. Суттєва частина діяльності – правопросвітницька. Контакти: тел. 0662953147.
Старобільська районна громадсько-просвітницька організація Союзу Українок, правозахисник Мирошниченко Ольга Іванівна. Сфера діяльності: екологічні права, права підприємців, жінок з дітьми. Прикладом діяльності є успішна кампанія проти відкриття АЗС на березі Айдару. Контакти: тел. 0996125985
КРЕМІНСЬКИЙ РАЙОН
Кремінський районний осередок ВГО «Комітет виборців України», параюрист Чорнобай Ірина Михайлівна. Сфера діяльності: захист виборчих прав, свобода висловлювань, доступ до публічної інформації, моніторинг та оприлюднення фактів порушення прав людини у ЗМІ. Журналіст: засновник та видавець газети «Місцева варта».
Контакти: тел. 050-105-1090, e-mail: irina_chernobay@ukr.net.
Громадська організація «Наша громада», виконавчий директор юрист Андрієв Александр Викторович. Підтримує діяльність Центру правової інформації та консультацій, який надає населенню безоплатні юридичні консультації в рамках ініціативи «Посилення правових можливостей бідних верств населення». Адреса: пл. Красна 7, тел. 31744.
Спілка промисловців і підприємців Кремінського району, параюрист Корнюхін Іван Іванович, депутат районної ради («Сильна Україна»). Здійснення прийому громадян, консультації, допомога у написанні заяв, звернень, скарг, поширення інформації про порушення прав людини. Адреса приймальні: м. Кремінна, пр-т. Леніна, 9, тел. 23320.
Юрист-правозахисник Дмітрієв Михайло Михайлович, належить до районної організації «Фронту змін». Надає консультації, допомогу у складанні заяв, звернень, скарг, процесуальних документів, здійснює представництво у суді. Виграв у міської влади кілька судових процесів щодо захисту права власності приватних підприємців. Контакти: 0664224909
Параюрист Підтинна Людмила Миколаївна, депутат районної ради («Батьківщина»). Здійснення прийому громадян, консультації, допомога у написанні заяв, звернень, скарг, поширення інформації про порушення прав людини. Адреса приймальні: м. Кремінна, пл. Красна, 4, оф. 3, тел. 21989.
МАРКІВСЬКИЙ РАЙОН
Громадська організація «Громадський контроль», параюрист Клочков Микола Іванович. Діяльність у сфері захисту прав людини — консультації, допомога у написанні заяв, звернень, скарг органів влади, ОМС, процесуальних документів представництво в суді. Приклади: оформлено позови до суду для близько 200 дітей війни, з яких ¾ почали отримувати надбавку в розмірі 30%. Підготовка заяв до підприємство “АГРОТОН” щодо розрахунку за оренду майнових та земельних паїв. Адреса: вул. Рипало, 8, тел. 0999035568.
Параюрист Пивоваров Анатолій Петрович. Сфера діяльності: соціальні права, захист прав пенсіонерів. Надає консультації, допомагає у складанні заяв до організацій, органів влади, ОМС, процесуальних документів, здійснює представництво в суді. Контакти: 0505613217.
МІЛОВСЬКИЙ РАЙОН
Параюрист Дівітаєва Галина Андріївна, депутат райради. Сфера діяльності: захист прав підприємців. Надає консультації, допомагає у складанні заяв, представляє інтереси на сесіях районної ради.
НОВОАЙДАРСЬКИЙ РАЙОН
Параюрист Мартинов Володимир Сергійович, журналіст, в/о редактора районної газети. Сфера діяльності: свобода слова, доступ до інформації, виборче право, соціальні права, екологічні проблеми. Правозахисна діяльність здійснюється шляхом проведення журналістських розслідувань та публікації фактів порушення прав людини. Приклади: висвітлювання історії з позбавлення волі людини за те, що не там косив траву, с подальшим поводженням, яке принижує гідність; перешкоджання у оформленні земельного паю в с. Штормово; скидання в ріку Айдар шкідливих стоків. Контакти: 0958069710.
НОВОПСКОВСЬКИЙ РАЙОН
Новопсковський Центр правової інформації та консультацій”, керівник Шептуха Тамара Василівна. Діє за підтримки районної ради та за фінансуванням Міжнародного фонду «Відродження», в рамках проекту «Посилення правових можливостей бідних верств населення». Центр надає населенню безоплатні юридичні послуги. Адреса центру смт. Новопсков, вул. Леніна, 53, тел. 2-15-46. Консультативно-методична допомога надається Громадським комітетом захисту конституційних прав і свобод громадян.
Громадська організація “Захист прав селян”, параюрист Сивоконь Тетяна Семенівна, контактний тел. 0500535167. Партнерська організація Громадського комітету захисту конституційних прав і свобод громадян. Сфера діяльності: захист прав селян, які здають молоко.
Новопсковська районна громадська правозахисна організація «Чайка» (юридична особа), голова Стогнєєва Світлана Олександрівна. Конт.тел. 9-81-10. Спеціалізація: захист прав соціально незахищених верств населення, передусім дітей з неповних та багатодітних сімей, жінок, членів їхніх родин; допомога щодо захисту трудових, соціально-економічних прав громадян.
ПОПАСНЯНСЬКИЙ РАЙОН
Громадська організація «Захист дітей війни», керівник Пойда Олексій Петрович. Адреса приймальні: Попасна, вул. Первомайська, 48, тел. 2-14-82. Сфера діяльності: доступ до правосуддя та захист соціальних прав дітей війни, чорнобильців, афганців, матерів, які виховують дітей до 3-х років. Надали допомогу близько 1500 осіб складання заяв, скарг, процесуальних документів, завдяки чому вони отримали надбавки та повноцінні допомоги. Підтримуються районною організацією КПУ.
Параюрист Нескоромний Віктор Петрович, тел. 095-85-64-068. Сфера діяльності: захист екологічних прав, порушення прав затриманих. Надає консультації, допомагає у підготовці процесуальних документів, щодо представництва в суді. Приклади: запобігання забрудненню ставків, незаконне затримання неповнолітнього тощо. Діяльність підтримується районною організацією КПУ.
СВЕРДЛОВСЬКИЙ РАЙОН
СОГ» Трудовий Рух «Солідарність». Голова правління Костянтин Григорович Ільченко. Тел. 0507460943.
Громадська організація «Еко-регіон». Голова Олена Степанець, телефон 095-303-83-13. Сфера діяльності: екологічні проблеми людей, які живуть поблизу шахтних териконів. Форми роботи: моніторинг, просвітницька діяльність, консультування, захист інтересів у суді, звернення до органів вдали — від міської до Президента.
Газета «Восточный экспресс», Савенкова Людмила Василівна, журналіст. Контактний телефон 0990716660. Сфера діяльності: оприлюднення фактів порушення прав людини.
СТАНИЧНО-ЛУГАНСЬКИЙ РАЙОН
Громадська організація “Станично-Луганський Центр правової інформації та юридичних консультацій”, керівник юрист Бурмістров Віктор Ігорович. Партнерська організація ЛОВ ВГО КВУ. Підтримує діяльність Центру правової інформації та консультацій, який діє за підтримки міської ради та за фінансової допомоги Міжнародного фонду «Відродження», в рамках проекту «Посилення правових можливостей бідних верств населення». Центр поширює правову інформацію через комунальні ЗМІ та надає населенню безоплатні юридичні консультації. За 2011 рік допомогу тут отримали більше 700 осіб. Юридична приймальня працює щоденно за адресою смт. Станиця Луганська, вул. Леніна, 12, тел. 31552, e-mail: ipc.stanica@gmail.com.
Станично-Луганський районний осередок КВУ. Голова Філіппов Микола Олександрович, тел. 31552.
Станично-Луганська районна громадська правозахисна організація «Зоря» (юридична особа), голова Гераськов Василь Миколайович, тел. 0997470428, пара юрист Старченко Валентина Костянтинівна, тел. 095-129-5738. входить до мережі правозахисної організації «Чайка». Сфера діяльності: політичні і соціальні права. Приклади діяльності: виграли справу в суді проти сільради, яка відключила будинки від опалення, відновлювали права пільговиків на безоплатний проїзд, протидіяли порушенням під час виборів тощо.
АНТРАЦИТІВСЬКИЙ РАЙОН
Громадська організація «Захист прав водіїв», юрист Данченко Віктор Іванович. Адреса: 94613 Луганська область, м.Антрацит, вул. Кірова, 1/31. Тел. 0669561670, сайт http://avtourist.at.ua/. В кількох містах Луганської області є приймальні, які надають допомоги автолюбителям. Результати: добився скасування 25 постанов про відмову у відкритті кримінальних справ, а також прийняття 2 постанов про закриття кримінальних справ.
КРАСНОДОНСЬКИЙ РАЙОН
Громадська організація «Жінки-трудівниці — за майбутнє дітей України», голова Калініна Тетяна Михайлівна, тел. 0662200480. Сфера діяльності: соціальні права. прийом відбувається два дні на тиждень, допомога у складанні звернень, скарг, процесуальних документів, представництво у суді. Приклади справ: скорочення з роботи одиноких матерів; неякісне харчування у школах; жінок 40-45 років не беруть на роботу; платна медична допомога онкохворим дітям, щойно померла 6-річна дитина, якій не було за що зробити чергову хімію.Організація співпрацює з адвокатом Даліним Г.М.
Пилаєва Яна Сергіївна, журналіст, що висвітлює питання дотримання соціальних прав. В питаннях висвітлювання фактів порушення прав людини співпрацює з приватною газетою «Сфера» та інтернет-сайтом «Краснодон- моя родина». Тел. 0668930025
21 Февраль 2012
Про стан правозахисного руху на Луганщині
В українському третьому секторі правозахисниками себе вважають усі НДО без винятку, бо ж кожна захищає якісь права і інтереси принаймні своїх членів. Тож, якщо ми хочемо виділити з загального кола НДО ті, які ми вважаємо правозахисними, треба оговорити певні критерії. Ми використовували такі: