влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Барометр свободи слова за жовтень 2012 року

У жовтні в Україні основним порушенням прав журналістів стали випадки перешкоджання виконувати професійну журналістську діяльність та цензура – 56.

Зафіксовано також 14 випадків судових позовів до ЗМІ та журналістів і 10 випадків побиття, нападів та залякування журналістів. Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ “Барометр свободи слова”.

Найбільш резонансним випадком цензури стала заява п’ятьох редакторів сайту УНІАН, які 26 жовтня заявили про цензуру з боку генерального директора агентства Вадима Осадчого. Журналістську спільноту, яка знала про цензуру в УНІАНі із стрічки новин, вразив той факт, що редактори набралися сміливості оприлюднити свою заяву.

Вважається, що приводом до протесту став факт накладення штрафу у 200 грн. на двох редакторів сайту за оприлюднення на сайті новини під заголовком «На Банковій — пікет: Януковичу принесли черевик з ялинкою». Як повідомили редактори сайту, їм дана вказівка не ставити новини про президента Віктора Януковича у негативному світлі. Заяву підписали старший редактор сайту УНІАН Любов Жаловага, редактори сайту УНІАН Валентина Романенко, Наталія Овдієнко, Роман Романюк і більд-редактор УНІАН Наталія Негрей.

Ця заява сколихнула журналістську спільному, внаслідок чого журналістській рух «Стоп цензурі!» вимагає від Адміністрації Президента назвати прізвища тих, хто давав УНІАН вказівки писати про Януковича тільки позитивно.

У свою чергу, гендиректор УНІАН заявив, що цензури на сайті немає, і зазначив, що не всі співробітники усвідомили різницю між об’єктивністю і суб’єктивністю. У відповідь редактори сайту УНІАН навели приклади цензури: «джинса» про лідера комуністів Петра Симоненка та кандидата в народні депутати Олександра Третьякова, заборона ставити новини про опозиційних кандидатів в народні депутати Олеся Донія, Володимира Ар’єва.

8 жовтня Апарат Верховної Ради звернувся до голови Комітету ВР з питань свободи слова та інформації Юрія Стеця з проханням розглянути питання про доцільність пропуску журналістів «Української правди» Сергія Лещенка та Мустафи Найєма на засідання парламенту наступного скликання. Причиною, через яку журналістів хотіли позбавити акредитації,стало розміщення Лещенком та Найємом плакат проти законопроекту про наклеп в ложі преси на балконі сесійної зали.

Автор скандального законопроекту про криміналізацію наклепу і водночас кандидат у народні депутати від Партії регіонів Віталій Журавський уникає зустрічей з пресою. Так 17 жовтня журналістів 5-го каналу не пустили на концерт, організований Журавським в м. Коростишеві на Житомирщині. Журналіст Оксана Трокоз повідомила, що четверо людей, на чолі з начальницею місцевого відділу культури, зачиняли двері, затуляли камеру і відтягували оператора.

Вперше зафіксовано випадок, коли депутати захоплюють телестудію. Так, 17 жовтня депутати Запорізької міської ради від Компартії захопили студію запорізького муніципального телеканалу «МТМ» з вимогою надати прямий ефір для «спростування наклепів проти Комуністичної партії України, що вийшла в ефір телеканалу 16 жовтня.

17 жовтня у місті Горлівка Донецької області місцевій телекомпанії ТВ-6 невідомі вирізали кабель на даху будівлі і розбили вікна монтажної кімнати після оприлюднення інформації про зв’язки МВС з місцевим криміналітетом.

Хмельницькому телеканалу «33 канал» відключили світло після виходу у ранковому ефірі 27 жовтня сюжету про протиправні дії одного з кандидатів в народні депутати.

Також зафіксовано випадки нападів на журналістів. Серед 10 зафіксованих випадків, 7 безпосередньо пов’язані з виборчим процесом.

Так, 15 жовтня у Бердичеві Житомирської області невідомі побили журналіста інтернет-видання ГолосUA Костянтина Коваленка, який займався розслідуванням підкупу виборців на 63 окрузі кандидатом у народні депутати Миколою Петренком. «15 жовтня близько 21-30 невідомі міцної статури заламали мені руки та заштовхали у позашляховик, де били мене, катували і залякували, щоб я не думав оприлюднювати інформацію», — заявив журналіст.

Безпрецедентним став випадок, коли заступник голови Броварської районної державної адміністрації Микола Миронець 22.10.2012 зіштовхнув зі сходів журналіста телеканалу «Інтер» Романа Бочкалу в приміщенні районної державної адміністрації. Журналіст скотився сходами, а чиновник сказав, що не чіпав його. Бочкала разом з оператором знімали у Броварах сюжет про події в будинку культури «Прометей» 20 жовтня, коли представники місцевих чиновників перешкоджали роботі журналістів та розбили телефон журналістам.

22 жовтня знімальну групу програми «Погляд» Кіровоградського ОДТРК - журналіста Кирила Ющинена та відеооператора Івана Фоміченка - силоміць утримували у штабі кандидата в народні депутати від ВО «Батьківщина» Олександра Табалова, намагаючись забрати їх відеокамеру та касети. Перед тим журналісти документально зафіксували дії Табалова з ознаками підкупу виборців, фальсифікації  виборчих документів та інших порушень

Журналісти міста Олександрії Кіровоградської області 25 жовтня заявили про погрози від мера міста Сергія Цапюка за критичні публікації. Зокрема, мер погрожує знищити після виборів редакцію газети “Городской курьер”, ТРК “Контакт-ЛТД” та міський веб-портал “Олександрійські новини” і розправитись з журналістами цих ЗМІ.

Олександрійські журналісти розслідували порушення виборчого законодавства з боку провладного кандидата в нардепи Людмили Давиденко (перший заступник мера Олександрії) та Сергія Цапюка, який за неї агітує.

У Києві 31 жовтня двом журналістам, що транслювали події з округа №215 (де розгорнулась боротьба за місце у Раді між Андрієм Іллєнком та Галиною Герегою), на вулиці невідомі чоловіки, яких пов’язують з Герегою, розпилили в очі сльозогінний газ. Зокрема, постраждав фотожурналіст Lb.ua Максим Левін. За їх словами, з автобуса з написом «Епіцентр» вишли хлопці у спортивному одязі і розпилили їм в очі сльозогінний газ.

Перешкоджання роботі журналістів у період виборів охарактеризувалось масовими хакерськими атаками на інтернет-видання, в основному регіональні, які писали критичні матеріали про того чи іншого кандидата в народні депутати.

Так, 4 жовтня хакери знищили сайт черкаського інтернет-видання «Провінція«. Видання почали атакувати ще з 25 вересня. З перемінним успіхом виданню вдалося працювати. Проте, коли 4 жовтня видання змінило хостинг-провайдера і запрацювало після тижневої перерви, вже за кілька годин на нього здійснили нову DDOS-атаку. Виявилося, що хакери взагалі видалили сайт з серверу. Головний редактор видання Віктор Борисов пов’язує атаку з публікацією матеріалу про міського голову Сміли і кандидата в депутати Вадима Решетняка «Двічі несудимий Решетняк», в якому було наведено фотокопії вироків, що підтверджують наявність у мера судимості. Сам Решетняк стверджує, що ніякого стосунку до атаки на сайт не має.

16 жовтня одеський інформаційно-аналітичний портал “Волнорез” зазнав хакерських атак, які пов’язує з опублікуванням на сайті політичних матеріалів. Зокрема, критичними стосовногубернатора Одеської області Едуарда Матвійчука. Друга ймовірна версія журналістів — публікація інших критичних матеріалів, зокрема, щодо скандалів в команді Віталія Кличка.

Миколаївський сайт «Набат» 18 жовтня почали атакувати хакери після неприємного матеріалупро кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів Миколу Жука та керівника його виборчої кампанії, депутата міськради Ігоря Копійку. Також хакерської атаки зазнало інтернет-видання“Херсонська правда”, що сталася 22 жовтня. Головний редактор видання Тарас Бузак причиною нападу вважає інформаційну політику сайту, де немає “слащавих матеріалів про владу та її ставлеників”. У цей же день хакери атакували одеський портал «Пора говорить». Редакція пов’язує з політичними матеріалами, які публікуються на сайті.

25 жовтня хакерської атаки атаки зазнав миколаївський сайт Korabelov.info. Редакція видання пов’язує атаку з опублікуванням 24 жовтня матеріалу про кандидата в народні депутати по одномандатному виборчому округу №128 міста Миколаєва від Партії регіонів Артема Ільюка під назвою «Брехня, з якою не можна миритися! (ВІДЕО)».

В день парламентських виборів, 28 жовтня, масових хакерських атак зазнали опозиційні кримські видання – «События» и телекомпанія «Черноморская», також кримський сайт Центру журналістських розслідувань. Крім того, Хакери «поклали» сайт Комітету виборців України, сайт громадянського руху «ОПОРА», сайт «Майдан» та сайт проекту МГО «Інтерньюз-Україна» ElectUA.org.

 

Безпосередньо у день парламентських виборів в Україні, 28 жовтня, зафіксовано 18 фактів порушень прав журналістів, серед них — 16 фактів перешкоджання роботі журналістів, а також напад на журналіста та випадок непрямого тиску. Найчастіше журналістів не впускали на дільниці, де проводилось голосування чи підрахунок голосів, або виганяли звідти, також ЗМІ забороняли проводити фото- і відео зйомку роботу комісій.

29-31 жовтня були випадки, коли журналістів намагалися не допустити в приміщення, де відбувався підрахунок голосів, або вигнати звідти.

29 жовтня в м. Ірпінь на Київщині сталася сутичка між журналістами та молодиками, які не допускали представників ЗМІ у приміщення окружної виборчої комісії виборчого округу №95. Це сталося після того, як представник місії спостереження ОБСЄ спробували пройти в ОВК. В результаті сутички, представника ОБСЄ і перекладача пропустили, а журналістів — ні.

В Одесі 29 жовтня голова виборчої комісії №511194 по 134 округу намагалася вигнати журналістів з дільниці, мотивуючи це тим, що вони заважають членам окружкому «випити 50 грамів». Перед тим голова комісії запропонувала колегам «на всяк випадок» підписати чотири порожніх бланка протоколу. Журналісти перешкодили порушення, через що глава виборчкому і спробувала видалити їх з ділянки.

30 жовтня у Києві на виборчому окрузі №215 бійці «Беркуту» не пускали журналістів до приміщення дільничної виборчої комісії №244, де відбувався перерахунок голосів між кандидатами в народні депутати Галиною Герегою та Андрієм Іллєнко. При цьому керівник загону наказав всім бійцям не пропускати жодного журналіста.

31 жовтня у Києві із засідання окружної виборчої комісії №223 вигнали журналістів та усіх людей, крім членів ДВК. Журналісти чекали на перереєстрацію, щоб знову мати змогу потрапити на засідання. В цей час жінка намагалася в газеті винести протоколи із приміщення ОВК.

Тиском на ЗМІ перед виборами можна вважати і численні судові позови від кандидатів в депутати на пресу. Зокрема, 4 жовтня кандидат в депутати від Партії регіонів Володимир Демчук подав позов проти газети «Рівне вечірнє» з вимогою призупинити вихід видання до завершення виборів. Приводом для позову стала належно маркована передвиборча агітація партії «УДАР», яка, на думку політика, містить недостовірну інформацію про Партію регіонів. Хоча відповідно до ч. 27 ст. 71 ЗУ «Про вибори народних депутатів» ЗМІ не несуть відповідальності за інформацію, яка міститься у передвиборчій агітації. 23 жовтня суд ухвалив рішення на користь газети.

5 жовтня кандидат-самовисуванець по 123 окрузі на Львівщині Тарас Батенко подав позов на львівське інтернет-видання «Варіанти». Політик вимагає спростувати нібито неправдиву інформацію про нього у статті «Благодійність державним коштом» і сплатити йому 50 тис. гривень штрафу «як компенсацію за завдану моральну шкоду та витрати на оплату судового збору й інші витрати».

Арешти, затримання — 1

1.Міліція затримала гендиректора медіа-холдингу «Мелитопольские ведомости», який захищав свою друкарню

25.10.2012. В Мелітополі Запорізької області співробітники міськвідділу міліції затримали генерального директора медіа-холдингу “Мелитопольские ведомости” Михайла Кумока. Затриманню передували спроби міліцією затримати автомобіль друкарні, який мав транспортувати замовлений тираж кримських газет — «Первая Крымская» та «Южная».

За словами Кумока, вже тривалий час біля друкарні медіа-холдингу чергують пости міліції, які перевіряють усі навантажені друкованою продукцією автомобілі видавництва. Кумок пов’язує підвищену увагу правоохоронців до видавництва з місцевим кандидатом в народні депутати від Партії регіонів Євгеном Балицьким.

НСЖУ вимагає від МВС оперативно відреагувати на тиск на мелітопольську друкарню


Побиття, напади, залякування — 10

1.На знімальну групу «Надзвичайних новин» напали через сюжет про «Посольство Боже»

05.10.2012. На знімальну групу програми «Надзвичайні новини» на ICTV напали у сільській раді села Лісники Київської області. У редакцію програми звернулись мешканці села Лісники, занепокоєні тим, що голова сільради відписує землі «Посольству Божому» Сандея Аделаджи. Журналіст Тетяна Кругова та оператор Олександр Петрик поїхали робити сюжет з цього приводу.

Однак оператора програми у сільраді побили — його кинули на землю і сказали: «От так будемо тебе закопувати у квітах». Тетяні Круговій чиновники погрожували розправою.

2. Полтавський журналіст заявляє, що його дружині погрожують через його діяльність

14.10.2012. Головний редактор полтавської газети «События и комментарии» Олександр Луценко заявив про погрози фізичною розправою його дружині через його професійну журналістську діяльність. Його дружині подзвонили з невідомого номера і погрожували прирізати. “Грубий чоловічий голос назвав її ім’я, повну адресу проживання і пригрозив прирізати через якісь фотографії. Погрози були доповнені грубою нецензурною лайкою. Ці залякування я пов’язую зі своєю професійною діяльністю, адже саме зараз ми проводимо низку журналістських розслідувань, пов’язаних з фотографіями і неправдивою інформацією, поширюваною проти опозиційного кандидата в народні депутати України”,- розповів Луценко. Також він зазначив, що його дружина написала заяву в міліцію.

Керівництво полтавської міліції взяло на контроль перевірку інформації про погрози родині журналіста

3. У Бердичеві побили журналіста, який розслідував підкуп виборців

15.10.2012 У Бердичеві Житомирської області невідомі побили журналіста інтернет-видання ГолосUA Костянтина Коваленка, який займався розслідуванням підкупу виборців на 63 окрузі кандидатом у народні депутати Миколою Петренко. «15 жовтня близько 21-30 невідомі міцної статури заламали мені руки та заштовхали у позашляховик, де били мене, катували і залякували, щоб я не думав оприлюднювати інформацію», — заявив журналіст. 17 жовтня Коваленко написав заяву у міліцію.

Міліція не знайшла на тілі побитого у Бердичеві журналіста ніяких ушкоджень

4.Одеські журналісти заявляють про погрози через розслідування земельних афер

17.10.2012. Головний редактор інтернет-видання «Бессарабія — INFORM» Ірина Золотарьова і журналіст «Аккерманских вестей» Віталій Райнов заявили, що побоюються за своє життя після того, як почали розслідувати випадки незаконного виділення землі на Чорноморському узбережжі свого регіону.

«Нас б’ють, лякають, палять автомобілі. Не знаю, чи залишимося ми живі після цієї прес-конференції», — сказала Золотарьова, уточнивши, що «поки що міліція ніяк не реагує на наші заяви».

За її словами, погрози почали надходити, коли вона написала матеріал про виділення радою курортного селища Затока (Білгород-Дністровський район) 11,5 га землі чорноморського узбережжя кооперативу «Рів’єра».

Журналісти уточнили, що «за цим усім стоїть сім’я Барвіненків. Батько – депутат обласної ради, а син — народний депутат».

5. Заступник голови Броварської РДА зіштовхнув зі сходів журналіста «Інтера»

22.10.2012. Заступник голови Броварської районної державної адміністрації Микола Миронець зіштовхнув зі сходів журналіста телеканалу «Інтер» Романа Бочкалу в приміщенні районної державної адміністрації. Журналіст скотився сходами, а чиновник сказав, що не чіпав його. Бочкала разом з оператором знімали у Броварах сюжет про події в будинку культури «Прометей» 20 жовтня, коли представники місцевих чиновників перешкоджали роботі журналістів та розбили телефон журналістам.

Бочкала намагався взяти коментар у осіб, які фугурують на відео, знятому місцевими журналістами на телефон 20 жовтня. На відео був також Миронець. Після того, як Бочкала представився, чиновник штовхнув його ліктем у спину зі словами «Вот и отлично». А після того, як журналіст скотився сходами і сказав: «Я упал, вы меня только что толкнули», відповів: «Я не толкал».

6. На Закарпатті журналісту, який розслідував підкуп виборців місцевим «регіоналом», розтрощили авто

22.10.2012. Невідомі розбили автомобіль журналіста закарпатської обласної газети «РІО» Олега Подебрія. Журналіст проводив розслідування про підкуп виборців кандидатом в народні депутати від Партії регіонів Василем Ковачем в селищі Середнє Ужгородського району на Закарпатті. Інцидент стався ввечері того ж дня, коли Подебрій спілкувався з селянами.

7. Агітатори Партії регіонів погрожували фотокореспонденту

24.10.2012. Незалежний фотокореспондент Юрій Дячишин повідомив, що 24, 26 та 28 жовтня під час зйомок у Львові йому тричі погрожували агітатори від Партії регіонів.

24 жовтня він фотографував передвиборчу агітацію на Сихові, до нього підійшов агітатор з намету Партії регіонів і з лайкою закликав його піти геть. Надалі агітатор погрожував йому фізичною розправою і тим, що його «вивезуть і закопають в Брюховичах».

26 жовтня в Залізничному районі агітатор від ПР заборонив йому фотографувати намет, надалі чоловік викликав міліцію і повідомив правоохоронцям, що журналіст увірвався в палатку і погрожував. 28 жовтня ситуація з погрозами повторилася втретє в центрі Львова, неподалік від ринку «Добробут». Там агітатор від ПР також поводив себе агресивно, але конфлікт не затягнувся.

8. Через критичні публікації мер Олександрії погрожує знищити після виборів місцеві ЗМІ

25.10.2012. Журналісти міста Олександрії Кіровоградської області заявили про погрози від мера міста Сергія Цапюка за критичні публікації. Зокрема, мер погрожує знищити після виборів редакцію газети “Городской курьер”, ТРК “Контакт-ЛТД” та міський веб-портал “Олександрійські новини” і розправитись з журналістами цих ЗМІ.

Олександрійські журналісти розслідували порушення виборчого законодавства з боку провладного кандидата в нардепи Людмили Давиденко (перший заступник мера Олександрії) та Сергія Цапюка, який за неї агітує. Журналісти звернулись з заявою до міліції.

9. В Броварському окрузі №97 розбили камеру журналісту (ВІДЕО)

28.10.2012. У м. Бровари на Київщині біля приміщення броварської окружної виборчої комісії округу №97 невідомий розбив відеокамеру журналістові інтернет-видання «Маєш право знати» Андрію Качору. Журналіст знімав, як секретар ОВК Максим Сіданіч давав коментар «Першому національному» і говорив, що ситуація в Броварах навіть спокійніша, ніж вони очікували. Присутні міліціонери на інцидент не відреагували.

10. Журналістам на окрузі Іллєнка-Гереги розпили в очі сльозогінний газ

31.10.2012. У Києві двом журналістам, що транслювали події з округа №215, розпилили в очі сльозогінний газ. Зокрема, постраждав фотожурналіст Lb.ua Максим Левін. За словами журналістів, з автобуса з написом «Епіцентр» (власником якого є Герега) вийшли хлопці у спортивному одязі і бризнули їм в очі газом.

Журналісти, які постраждали від сльозогінного газу, написали заяви в міліцію

Нові елементи про побиття, напади, залякування — 11

1.Міліція знайшла зловмисника, який побив кіровоградського журналіста

2.Суд відпустив бізнесмена, який погрожував вбивством рівненському журналісту

3.«1+1″ обіцяє мільйон гривень за допомогу у розкритті нападу на журналіста програми «Гроші»

4.Побитий журналіст «Грошей» розповів, що міліціонери запропонували йому самому пошукати нападників

5.Побитий журналіст «Грошей» знайшов фото одного з нападників

6.Міліція не знайшла підстав для відкриття кримінальної справи за напад на Найєма

7.Прокуратура вже не бачить підстав порушувати справу за напад на Наєма

8.Депутат просить Генпрокурора особисто розібратися з побиттям тернопільського журналіста

9.Прокуратура відмовила у порушенні справи щодо побиття тернопільського журналіста

10.Прокуратура повернула міліції справу про інцидент на газетному конгресі на додаткову перевірку

11. Прокуратура додатково перевіряє конфлікт між одеським депутатом і журналістками

Перешкоджання виконувати професійні обов’язки, цензура — 56

1.Невідомі масово скуповують тираж газети «Експрес»

04.10.2012. Львівська газета «Експрес» заявила, що невідомі люди масово скуповують номер газети у точках продажу в різних регіонах України. Видання пов’язує це з опублікованим 4 жовтня журналістським розслідуванням під назвою «Справа на мільярд. Почерк мафії».

2. Журналістам заборонили супроводжувати Януковича під час огляду об’єкту на Запоріжжі

04.10.2012 Журналістам, за виключенням камер кількох телеканалів, заборонили супроводжувати президента України Віктора Януковича і акціонера компанії СКМ Рината Ахметова під час огляду перших вітроустановок Ботієвської вітроелектростанції в Запорізькій області. Крім того, журналістам не дозволили фотографувати вертоліт, на якому прилетів президент. Кілька десятків представників ЗМІ годину чекали підходу Януковича до преси, однак він з невідомих причин так і не відбувся. Президент покинув об’єкт без спілкування з журналістами.

3. Хакери знищили сайт «Провінції»

04.10.2012 Черкаське інтернет-видання «Провінція» змінило хостинг-провайдера і запрацювало після тижневої перерви. Проте, вже за кілька годин на нього здійснили нову DDOS-атаку. Виявилося, що хакери взагалі видалили сайт з серверу.

Головний редактор видання Віктор Борисов пов’язує атаку з публікацією матеріалу про міського голову Сміли і кандидата в депутати Вадима Решетняка «Двічі несудимий Решетняк», в якому було наведено фотокопії вироків, що підтверджують наявність у мера судимості. Сам Решетняк стверджує, що ніякого стосунку до атаки на сайт не має.

4. Пенітенціарна служба не дозволила взяти у Луценка інтерв’ю

04.10.2012. Державна пенітенціарна служба не надала дозволу на інтерв’ю з екс-главою МВС Юрієм Луценком у Менській колонії. Про це йдеться у відповіді першого заступника голови Державної пенітенціарної служби Сергія Сидоренка на інформаційний запит «Української правди».

5.Журналісти ДТРК «Крим» заявляють, що СБУ перешкоджала їм знімати обшук. СБУ спростовує

05.10.2012. Співробітники Служби безпеки України, які проводили обшук в офісі паливно-енергетичного комплексу «Сучасник» у Сімферополі, заламали руки оператору ДТРК “Крим”, закрили його у кімнаті і забрали відеокамеру з відзнятим матеріалом.

Шеф-редактор новин телеканалу ATR Осман Пашаєв написав, що керівництво ДТРК «Крим» забороняло ставити в ефір сюжет про обшук «Сучасника». Генеральний директор ДТРК «Крим» Степан Гулеватий повідомив, що зі знімальною групою, яка їздила знімати обшук, все гаразд. «Журналіст, оператор і техніка на місці. Все гаразд», — сказав він. На запитання, чи вийде сюжет про це в ефір, Гулеватий сказав: «Для новини тут немає інформаційного приводу. Є тільки бажання роздути скандал».

Речник СБУ Марина Остапенко спростувала звинувачення журналістів у перешкоджанні діяльності.

6.Агітатори від ПР перешкоджали вести зйомку журналісту видання «Херсонські вісті»

05.10.2012. Агітатори від Партії регіонів та депутати від райради м. Херсона перешкоджали кореспонденту інтернет-видання «Херсонські вісті» Євгенові Приходьку проводити зйомку перед входом та на стадіоні «Кристал», де проходив матч між херсонським УМВС та ветеранами київського «Динамо».

За словами Приходька, він розпочав зйомку біля входу до стадіону, де агітатори від ПР розкручували прапори та роздавали футболки з логотипом ПР в районі серця. Нові власники футболок від фотографування відверталися, натомість один із агітаторів підійшов, і погрожуючи розбити техніку, підвищеним тоном запитав: «А ты разрешения спрашивал?».

Після цього схопив хлопця за руку і потяг до людини, яку оточуючі називали Юр Палич. По знімках Приходька видання «Херсонська правда» упізнало Юрія Павловича Кравченка, голову організації ПР в Комсомольському районі Херсона та депутата відповідної райради та його заступника. Кравченко після відмови Приходька одягти посвідчення на шию сказав: «Тогда иди отсюдова». Ще один «регіонал» почав виривати посвідчення з рук, а дівчина у футболці від ПР знімала це на відео. На прохання до наряду міліції допомогти останні відповіли, що у них інше завдання і щоб Приходько викликав інший наряд.

Під час матчу ще один з регіоналів, у якому Приходько впізнав ще одного депутата райради, намагався зірвати посвідчення з шиї журналіста.

7. Через плакат проти наклепу Лещенку та Найєму хочуть заборонити вхід у Раду

08.10.2012. Апарат Верховної Ради звернувся до голови Комітету ВР з питань свободи слова та інформації Юрія Стеця з проханням розглянути питання про доцільність пропуску журналістів «Української правди» Сергія Лещенка та Мустафи Найєма на засідання парламенту наступного скликання. Причиною став лист коменданта охорони Ільїна М.О. щодо «інциденту, що стався 2 жовтня – під час засідання Лещенко та Найєм розмістили плакат в ложі преси на балконі сесійної зали».

Також Апарат ВР повідомляв про «системне порушення (журналістами) умов і загального режиму роботи парламенту та ігнорування законних вимог комендатури охорони щодо припинення цих порушень».

Стець вважає, що з підходом апарату у Раді не залишиться акредитованих журналістів

НМПУ вважає небезпечним прецедентом спробу позбавити акредитації Лещенка та Найєма

Прес-служба Апарату ВР здивована коментарем Стеця

Комітет свободи слова пропонує не відбирати акредитацію у журналістів УП

8. У Херсоні замість ТВі почали транслювати канал Нацбанку

15.10.2012. Оператор кабельного телебачення «Воля» відключив трансляцію телеканалу TВi з кабельних мереж Херсона. Замість TВi тепер транслюється канал Нацбанку України БТБ.

9. «Воля» відключила ТВі ще в трьох містах

15.10.2012. Оператор кабельного телебачення «Воля» без попередження відключив трансляцію телеканалу ТВі з кабельних мереж Сум, Сімферополя і Полтави.

«Воля» заявляє, що попереджала ТВі про переведення в цифровий пакет

10. З’їзд Об’єднаної опозиції відбувається за закритими дверима

15.10.2012. У Києві у закритому режимі відбувся з’їзд Об’єднаної опозиції «Батьківщина».

На з’їзді розглядалось питання зняття частини своїх кандидатів у мажоритарних округах на користь кандидатів від партії «УДАР».

11. Одеський портал «Волнорез» заявив про хакерські атаки через політичні публікації

16.10.2012. Одеський інформаційно-аналітичний портал “Волнорез” зазнав хакерських атак. Журналісти пов’язують  атаку з політичними публікаціями, зокрема, критичними у відношенні губернатора Одеської області Едуарда Матвійчука, а також щодо скандалів в команді Віталія Кличка.

12. Запорізькі комуністи захопили студію телеканалу «МТМ» з вимогою вийти у прямий ефір

17.10.2012. Депутати Запорізької міської ради від Компартії захопили студію запорізького муніципального телеканалу «МТМ» з вимогою надати прямий ефір для «спростування наклепів проти Комуністичної партії України, що вийшла в ефір телеканалу 16 жовтня в передачі «До речі».

13. У Горловці місцевій телекомпанії вирізали кабель. Після інформації про зв’язки міліції з криміналітетом

17.10.2012. У місті Горлівка Донецької області невідомі вирізали кабель на даху будівлі телекомпанії ТВ-6 і розбили вікна монтажної кімнати. Як повідомила директор телеканалу ТВ-6 Юлія Гур, подібний напад був у вересні і «обидва рази у нас вирізують кабель і тим самим блокують нашу роботу після оприлюднення інформації про зв’язки МВС з криміналітетом Горлівки». Телеканал подав заяву в міліцію.

14. У Луцьку журналістів не пускали на зустріч кандидата в нардепи зі студентами

18.10.2012.У Луцьку охорона історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Л.Українки не пустила журналістів та спостерігачів «Опори» Дмитра Безвербного та Сергія Метілку у приміщення факультету на зустріч голови наглядової ради університету, кандидата в народні депутати по 22 виборчому округу Ігоря Палиці зі студентами. Журналісти потрапили у приміщення факультету лише після того, як на місце події приїхала міліція. У свою чергу, Палиця здивувався цьому інциденту і запевнив, що ніхто не давав вказівки не пропускати журналістів та спостерігачів.

15. Журналістів 5-го каналу не пустили на концерт, організований Журавським

17.10.2012. Знімальна група «5-го каналу» не змогла потрапити на концерт, організований народним депутатом, кандидатом в народні депутати від Партії регіонів Віталієм Журавським в Коростишеві на Житомирщині. Журналіст Оксана Трокоз повідомила, що четверо людей, на чолі з начальницею місцевого відділу культури, зачиняли двері, затуляли камеру і відтягували оператора.

Міліція перевіряє, чи перешкоджали журналістці 5-го каналу під час концерту, організованого Журавським

16. Невідомі відібрали у волонтерів газети «Хроніки Любарта» 800 примірників

18.10.2012. У Луцьку невідомі відібрали у волонтерів газети «Хроніки Любарта» близько 800 примірників тижневика, де містилися критичні публікації щодо кандидата у народні депутати Ігоря Палиці. Головний редактор видання Андрій Лучик написав заяву до Луцького міськвідділку міліції.

17. Миколаївський сайт «Набат» атакують хакери через статтю про «регіоналів»

18.10.2012. В Миколаєві розпочалася DDoS-атака миколаївського сайту «Набат» після опублікування критичного матеріалу про кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів Миколу Жука та керівника його виборчої кампанії, депутата міськради Ігоря Копійку.

18. Сайт міста Одеси атакували хакери

19.10.2012 не працював сайт міста Одеси 048.ua через DDoS-атаки. Редакція не розуміє причин атак, проте зауважила, що «єдине, на чому стояли ми і продовжимо стояти — на бажанні донести всі факти порушення передвиборчого законодавства, обмеження прав виборців і зловживання владою чиновниками».

19. У Броварах в очікуванні візиту Азарова невідомі розбили телефон журналістам

20.10.2012 У м. Бровари Київської області напередодні візиту прем’єр-міністра Миколи Азарова на журналістів, які намагалися потрапити до виборчої дільниці, напали невідомі. Зокрема, журналістам інтернет-видання «Маєш право знати» Аліні Дяченко та газети «Громадський захист Київщини» Андрію Качору розбили мобільні телефони, на які ті фіксували події.

Броварська прокуратура почала перевірку інциденту, під час якого журналістам розбили телефони

20. “Херсонську правду” атакували хакери

22.10.2012. Інтернет-видання «Херсонська правда» піддалося ДДоС-атакам. Головний редактор видання Тарас Бузак причиною нападу вважає інформаційну політику сайту, де немає “слащавих матеріалів про владу та її ставлеників”.

21. Журналісти каналу «Кіровоград» заявляють, що їх силоміць утримували у штабі опозиційного кандидата

22.10.2012. Знімальну групу програми «Погляд» Кіровоградського ОДТРК — журналіста Кирила Ющинена та відеооператора Івана Фоміченка — силоміць утримували у штабі кандидата в народні депутати від ВО «Батьківщина» Олександра Табалова, намагаючись забрати їх відеокамеру та касети. Перед тим журналісти документально зафіксували дії Табалова з ознаками підкупу виборців, фальсифікації виборчих документів та інших порушень.

22. Через політичні публікації хакери атакували одеський портал «Пора говорить»

22.10.2012. На кілька годин припинив свою роботу одеський інформаційний портал «Пора говорить» через DDOS-атаку. Редакція зазначила, що це вже не перша спроба перешкодити роботі журналістів і пов’язує з політичними матеріалами на їхньому сайті.

23. Після критичних статей журналістів Кременчука не запросили на прес-конфренцію начальника полтавської міліції

22.10.2012 Кременчуцьких журналістів, вперше за багато років, не запросили на прес-конференцію начальника УМВС України в Полтавській області Едуарда Федосова. Нововведення з’явилися після того, як в ЗМІ Кременчука та України були написані критичні матеріали про роботу обласного керівництва міліції та міліції в цілому.

24. Редакційна рада «Сучасності» заявила про інтелектуальне рейдерство

22.10.2012. Редакційна рада журналу «Сучасність» заявила, що журнал знову опинився в непевній фінансовій ситуації, а редакційний колектив на чолі з головним редактором Тарасом Федюком фактично було відсторонено від випуску видання.

Як повідомила редакційна рада журналу, видавництво «Спадщина-інтеграл», якому було передано контрольний пакет акцій журналу «Сучасність» під зобов’язання забезпечити нормальні умови видання часопису, у вересні фактично припинило і до того незначне фінансування роботи редакції та авторів, мотивуючи своє рішення відсутністю коштів.

Головного редактора та редакційний колектив, які встигли підготувати 10-те число, відсторонили від підготовки подальших номерів, навіть не поінформувавши про це редакційну раду.

Нагадаємо, у квітні журнал «Сучасність» отримав нового інвестора — видавництво «Спадщина-інтеграл» — і відновив свій вихід. До цього протягом п’яти років журнал змушений був призупиняти вихід через постійний брак коштів і зміну інвесторів та засновників, головних редакторів і творчих колективів. Чергові номери виходили із запізненням на кілька місяців або навіть на півроку. Найтриваліша зупинка сталася з літа 2010 року і до травня 2012 року.

25. У Києві роздають антилистівки з підписом “Української правди”

23.10.2012. У Києві у 212-му виборчому окрузі в Дарницькому районі роздавали антилистівки проти кандидатів від «Батьківщини» і «Удару» за підписом «Української правди». Редакція «Української правди» заявила, що не має до них відношення.

«Екс-глава київської міліції Віталій Ярема та екс-голова українського відділення «Інтерполу» Кирило Куликов разом сколочували мільйони… Два члени одного і того ж бізнес-угруповання. Ні Куликов, ні Ярема не ставлять своєю метою перемогти на виборах. Їх мета — відібрати на себе голоси киян, які підтримують опозицію. І дати перемогти на окрузі бізнесменові-мільйонеру Ігору Баленко, якого називають «тушкою» Партії регіонів», — написано в листівці з посиланням на УП.

26. Донецька газета «Остров» заявляє, що її відмовились друкувати. Друкарня звинувачує газету у інформаційній війні

23.10.2012. Кандидат у народні депутати від Соціалістичної партії України по одномандатному виборчому округу 42 (Донецьк) Євген Талишев заявив, що товариство з обмеженою відповідальністю «Поліграфічний Будинок Донеччина» відмовилось випускати газету «Остров», головним редактором якої він є. Директор ТОВ «Поліграфічний Будинок Донеччина» Ольга Папуш заявила, що Талишев шкодить діловій репутації її підприємства своїми заявами і це стало приводом для розриву ділових відносин.

27. Тернопільський сайт «Провсе» не працює через хакерські атаки

23.10.2012. Сайт тернопільської інтернет-газети «Провсе» зазнав масованої DDos-атаки, повідомив головний редактор «Провсе» Борис Машлянка. «Атака почалася 23 жовтня о 16-й годині. Ми звернулися до фахівців. Сподіваємося найближчим часом відновити роботу сайту», – повідомив він.

28. Одеським журналістам не дали можливості задати запитання Януковичу

24.10.2012. Більшість одеських журналістів не змогли поспілкуватися з президентом Віктором Януковичем під час його робочого візиту на Одещину. Черга на питання була розподілена заздалегідь між лояльними ЗМІ, які задавали питання про промисловий розвиток країни, роботу на виборах влади та реформах у місцевому самоврядуванні. Одеські журналісти змогли задати лише одне запитання — з приводу чуток про відставку влади. «Цікаво, що журналістам, які намагалися поставити питання з голосу, цього не дали зробити в прес-службі глави держави. А пробитися до мікрофона нікому не дали. Коли прес-секретар президента (Дарка Чепак — ред.) заявила про закінчення підходу (підхід до преси — ред.), журналісти почали обурюватися. Але вона запропонувала всі питання задати прес-службі, а не особисто главі держави», — повідомляв «Волнорез».

29. Охорона «регіонала» намагалася відібрати камеру у журналіста, який знімав побиття киян біля метро «Іподром»

25.10.2012. У Києві охорона кандидата в народні депутати від Партії регіонів Ігоря Лисова намагалася відібрати камеру в журналіста Skrypin Production, який знімав відкриття станції метро «Іподром». Ці люди викручували руки, штовхали, не давали знімати, повідомив представник «Демократичного альянсу».

30. Через статтю про «регіонала» миколаївський сайт атакують хакери

25.10.2012. Розпочалася DDoS атака миколаївського сайту Korabelov.info. Редакція видання пов’язує атаку з опублікуванням 24 жовтня матеріалу про кандидата в народні депутати по одномандатному виборчому округу №128 міста Миколаєва від Партії регіонів Артема Ільюка під назвою «Брехня, з якою не можна миритися! (ВІДЕО)». Як повідомила редакція видання, «стаття відкриває Артема Ільюка в непривабливому світлі, а саме: миколаївські активісти, проаналізувавши агіт-брошуру Ільюка, де він рапортує про «виконану ним роботу», відвідали і зняли місця в Миколаєві, де згідно брошурі, приміром, укладений асфальт, а насправді там досі величезні ями і т.д.».

31. П’ятеро редакторів сайту УНІАН заявили про цензуру. Їх штрафують за негативні новини про Януковича

26.10.2012. П’ятеро редакторів сайту УНІАН заявили про цензуру з боку генерального директора агентства Вадима Осадчого. Приводом до цього стало те, що він оштрафував двох редакторів сайту на 200 гривень кожну за оприлюднення на сайті новини під заголовком «На Банковій — пікет: Януковичу принесли черевик з ялинкою». Штрафам, за словами співробітників, передувало розпорядження зняти новину із сайту. У заяві редактори повідомили, що їм була дана вказівка не ставити про президента Віктора Януковича негативні новини.

Заяву підписали старший редактор сайту УНІАН Любов Жаловага, редактори сайту УНІАН Валентина Романенко, Наталія Овдієнко, Роман Романюк і більд-редактор УНІАН Наталія Негрей.

«Стоп цензурі!» вимагає від АП назвати тих, хто давав УНІАН вказівки писати про Януковича тільки позитивно

Гендиректор УНІАН каже, що не всі співробітники усвідомили різницю між об’єктивністю і суб’єктивністю

Редактори сайту УНІАН навели приклади цензури: «джинса» про Симоненка, табу на Донія, Ар’єва

 

32. На «Велику політику» не пустили ні Тягнибока, ні його прихильників

26.10.2012. На програму «Велика політика з Євгеном Кисельовим» на телеканалі «Інтер» не пустили гостей, які прийшли підтримати ВО «Свобода», мотивуючи це тим, що загублено списки. Також до студії не пустили Олега Тягнибока.

26 жовтня у «Великій політиці» планувалася участь лідерів п’яти партій — Миколи Азарова, Арсенія Яценюка, Віталія Кличка, Петра Симоненка й Олега Тягнибока. Але в остаточній інформації, наданій прес-службою «Інтера», Тягнибок у переліку учасників був відсутній.

Кисельов пояснив, що рішення не запрошувати на програму «Свободу» приймало правління «Інтера»

 

33. Фінансовий портал Finance.ua четвертий день атакують хакери

26.12.2012. З цього дня фінансовий портал Finance.ua зазнав DDoS-атак. Перша хвиля атаки розпочалася з 15:30 26 жовтня і тривала до 15:00 27 жовтня. Друга хвиля почалася увечері 28 жовтня і тривала по 30 жовтня. За словами генерального директора ПрАТ «Інфінсервіс» Костянтина Леонтьєва, напередодні атаки команда порталу отримала дзвінки з анонімними попередженнями і проханнями зупинити частину сервісів або портал. «На сьогоднішній день я схильний думати, що це якась провокація, тому для нас дуже дивно опинитися в одній обоймі з політичними сайтами, які теж зараз атакуються. Курс долара це навряд чи утримає і стабільності в країні такий крок теж не додасть. А закривати нас для «розхитування» цієї самої стабільності теж якось не дуже ефективно. Взагалі, тактика «ламати табло» в розпал матчу виглядає вкрай незграбно. На результат це не вплине, а от що люди подумають — погано прогнозується», — наголошує Леонтьєв.

 

34. Хмельницькому телеканалу відключили світло після сюжету про протиправні дії кандидата в депутати

27.10.2012. Хмельницькому телеканалу “33 канал” вимкнули електроенергію після виходу у ранковому ефірі 27 жовтня спеціального репортажу про протиправні дії одного із кандидатів в народні депутати.

 

35. На Рівненщині голова ОВК №156 кидається на журналістів та виганяє їх з приміщення

28.10.2012. Голова окружної виборчої комісії №156 (ОВК) Рівненської області Сергій Лоскутов заборонив журналісту видання «Рівненський репортер» Георгію Олійнику фотографувати й виштовхав того з приміщення ОВК. Також Лоскутов перешкоджав роботі журналістів місцевого телеканалу РТБ, зокрема, накинувся на камеру, намагаючись відірвати об’єктив.

36. На Закарпатті журналістів виганяли з дільниці

28.10.2012 У Берегові Закарпатської області зафіксували підкуп виборців на користь кандидата від Єдиного центру. Журналістів виганяли при цьому з дільниці. «У середньому, по дві людини заходять у кабінки і цьому ніяк не можна перешкодити. Голова комісії відмовляється підписувати акти спостерігачів та виганяє журналістів із дільниці», — розповів кандидат в народні депутати від УДАРу Ростислав Буланов.

 

38. Журналістів не пустили на голосування Луценка

28.10.2012. Екс-глава МВС Юрій Луценко проголосував до того, як журналістів пустили в колонію. Він проголосував о 8:10 — саме в цей час їх тільки пустили на територію. Журналісти спробували дізнатися, чому так сталося, але адміністрація відмовилася спілкуватися, пославшись на зайнятість. Пізніше у телефонному коментарі начальник колонії Юрій Орловкий заявив, що «все відповідало правилам, бо в колонії є певний порядок голосування».

 

39. На Закарпатті сільський голова виштовхав журналістів з дільниці

28.10.2012. У селі Дюла Виноградівського району Закарпатської області сільський голова Олександр Шопі відібрав в журналістів посвідчення та виштовхав їх за межі дільничної виборчої комісії №210089. При цьому сам сільський голова незаконно перебував в приміщенні дільниці.

 

40. Хакери атакують кримський сайт Центру журналістських розслідувань

28.10.2012. Внаслідок DDoS-атак з 13.00 перестав працювати кримський сайт Центру журналістських розслідувань та сайт інформаційного прес-центру IREX, повідомила керівник проектів Центру Валентина Самар. Центр перейшов на роботу в соцмережах. «Ми сподіваємося на корпоративну підтримку та висвітлення інформації».

41. Кримський опозиційний тижневик «События» атакують хакери

28.10.2012. Кілька днів опозиційний кримський тижневик «События» піддається DDos-атакам.

42. Опозиційний кримський телеканал «Черноморская»  не працює через хакерські атаки

28.10.2012. Кілька днів ведуться DDoS-атаки на сайт опозиційного кримського телеканалу «Черноморская».

43. На Прикарпатті журналістів та спостерігачів не пустили на засідання дільничної комісії

28.10.2012. Журналіста газети «Галицький кореспондент» Маркіяна Прохася та ще кількох журналістів і спостерігачів не допустили на ранкове засідання дільничної виборчої комісії №260430, що у Космачі Косівського району Івано-Франківської області. «Нам сказали, що засідання триватиме 5 хвилин і нічого цікавого там не буде. Натомість комісія засідала хвилин 40», – розповів Прохась.

 

44. Хакери «поклали» сайт Комітету виборців України

28.10.2012. Сайт громадської організації «Комітет виборців України», який фіксує порушення виборчого законодавства, піддався DDOS- атаці.

 

45. 28.10.2012. Сайт громадянського руху «ОПОРА» піддався DDoS-атаці.

 

46. 28.10.2012. DDoS-атака була здійснена на сайт «Майдан»

 

47. DDoS-атакою було «покладено» сайт проекту МГО «Інтерньюз-Україна» ElectUA.org

 

48. Телефон кореспондента Радіо Свобода в Криму зазнав троллінгової атаки

28.10.2012. Робочий мобільний телефон кримського журналіста «Радіо Свобода» Володимира Притули було заблоковано через троллінгові атаки. З третьої години ночі на його мобільний телефон надходили регулярно (кожні 10 секунд) дзвінки з анонімних телефонів – як вітчизняних так і іноземних – і при увімкненні телефону лунала пісня російською мовою про вибори. Троллінгової атаки зазнали ще декілька місцевих журналістів, медіа-юристів, які допомагали журналістам висвітлювати перебіг виборів, а також і опозиційні кандидати.

 

49. У м. Балта на Одещині голова ДВК намагався обмежити кількість журналістів

28.10.2012. Голова дільничної виборчої комісії №510-075, що в окрузі №137 (м. Балта Одеської обл.) намагався обмежити кількість журналістів, що мають право знаходитися на дільниці. Голова комісії вважав, що на дільниці має право знаходитися не більше двох журналістів. Насправді ж обмеження до двох журналістів стосується представників лише одного ЗМІ. Після того, як представник КВУ пояснив, що такі дії є порушенням, журналістів все ж допустили.

 

50. У Криму окружна комісія заборонила журналістам бути присутніми на її засіданні

28.10.2012. В Автономній Республіці Крим окружна виборча комісія (ОВК) виборчого округу №10 прийняла рішення про відмову в наданні згоди на присутність на засіданні представника ЗМІ у зв’язку з тим, що він прибув запізно (о 21:15) і вже не має права зареєструватись. За прийняття такого рішення проголосувала більшість членів ОВК.

Цією самою комісією було відмовлено у присутності на засіданні комісії журналістів «Нового каналу». На вимогу журналістів надати копію рішення комісії, їм було відмовлено.

 

51. На Волині голова комісії вигнала з дільниці журналіста, який зафіксував як вона псувала бюлетені

29.10.2012. У селі Яревище Старовижівського району Волинської області голова дільничної виборчої комісії №070855 від Партії регіонів Людмила Грінчук вигнала з приміщення журналіста газети “Волинь.Свобода” Володимира Волошина, який фіксував як вона власноруч доставляла додаткові позначки у бюлетенях, роблячи їх таким чином недійсними.

 

52. На Луганщині журналіста вигнали з виборчої дільниці

29.10.2012. У місті Красний Луч Луганської області журналіста газети «Україна Молода» та позаштатного кореспондента видання «Точка ОПОРИ» Олега Яценка вигнали з території виборчої комісії № 440898 (108 округ). Рішення про видалення журналіста з території комісії члени комісії не надали. Як прокоментував ІМІ координатор виборчих програм Громадянської Мережі «ОПОРА» в Луганській області Олексій Кормілецький, причина видворення журналіста у постанові ДВК не зафіксована. «На словах сказано, що він їм заважав», — сказав Кормілецький.

 

53. Невідомі молодики влаштували бійку з журналістами на ОВК в Ірпіні

29.10.2012. В м. Ірпінь на Київщині сталася сутичка між журналістами та молодиками, які не допускали представників ЗМІ у приміщення окружної виборчої комісії виборчого округу №95. Це сталося після того, як представник місії спостереження ОБСЄ спробували пройти в ОВК. В результаті сутички, представника ОБСЄ і перекладача пропустили, а журналістів — ні.

 

54. В Одесі голова комісії виганяла з дільниці журналістів, бо хотіла «випити 50 грамів»

29.10.2012. В Одесі голова виборчої комісії №511194 по 134 округу намагалася вигнати журналістів з дільниці, мотивуючи це тим, що вони заважають членам окружкому «випити 50 грамів». Перед тим голова комісії запропонувала колегам «на всяк випадок» підписати чотири порожніх бланка протоколу. Журналісти перешкодили порушення, через що глава виборчкому і спробувала видалити їх з ділянки.

 

55. У Києві на окрузі Іллєнка-Гереги «Беркут» не пускає журналістів до ДВК

30.10.2012. У Києві у виборчому окрузі №215 бійці «Беркуту» не пускали журналістів до приміщення дільничної виборчої комісії №244, де відбувався перерахунок голосів між кандидатами в народні депутати Галиною Герегою та Андрієм Іллєнко. При цьому керівник загону наказав всім бійцям не пропускати жодного журналіста.

 

56. У Києві з приміщення ОВК, де змагаються Пилипишин і Левченко, вигнали журналістів і спостерігачів

31.10.2012. У Києві із засідання окружної виборчої комісії №223 вигнали журналістів та усіх людей, крім членів ДВК. Журналісти чекали на перереєстрацію, щоб знову мати змогу потрапити на засідання. В цей час жінка намагалася в газеті винести протоколи із приміщення ОВК.

Нові елементи про перешкоджання виконувати професійні обов’язки, цензура – 19


1.Журналісти розпочали під Радою акцію протесту проти закону про наклеп

2.Журналісти обіцяють депутатам сприяти забороні їхнього в’їзду до ЄС у разі ухвалення закону про наклеп

3.Журналісти закликають бажаючих відвідати виборчий округ Журавського з антиагітацією

4.Одеські журналісти під стінами ОДА протестували проти криміналізації наклепу

5.Європейська журналісти підтримали протест проти законопроекту про наклеп

6.Херсонські журналісти також протестували проти наклепу

7.Союз українців у Великій Британії підтримали акцію журналістів проти наклепу

8.WAN-IFRA закликає депутатів скасувати 2 жовтня законопроект про наклеп

9.Freedom House закликає Раду скасувати законопроект про наклеп

10.Рада скасувала законопроект про наклеп

11.Рада Європи привітала рішення ВР про скасування законопроекту про наклеп

12.Комітет представників української громади у Франції вітає скасування законопроекту про наклеп

13.Партія регіонів не гарантує, що не повернеться до наклепу після виборів

14.Ар’єв стверджує, що юридично Рада не скасувала законопроект про наклеп

15.Єврокомісія заявляє, що новини про скасування криміналізації наклепу зняли струбованість

16.Законопроект про наклеп вилучили з законодавчої бази парламенту

17.Азаров сказав ОБСЄ, що скандал з ТВі «не вартий виїденого яйца»

18.Суд застосував ст. 171 КК для покарання нападника

19.Закарпатська міліція відмовила журналісту у порушенні справи

Економічний, політичний, непрямий тиск – 4

1.Журналіст «Новой волны+» звинуватив комуніста Царькова у невиплаті зарплати та незаконному звільненню

04.10.2012. Народний депутат від Комуністичної партії Євген Царьков залишив журналіста своєї газети «Новая волна+» Олександра Горохова без тримісячної зарплати за статтю, яка йому не сподобалася, а 21 вересня звільнив журналіста без попередження.

Як зазначив Горохов, проблеми у нього розпочалися після написання статті, яка стосувалася корупційних схем, що відкриваються після прийняття законопроекту про посилення заходів проти куріння. Царьков є одним з авторів цього законопроекту.

Журналіст зв’язався з Царьковим, щоб з’ясувати причину невиплати зарплати за три з половиною місяці і вихідної допомоги, а також місцезнаходження трудової книжки, але той все заперечив і заявив, що не має ніякого відношення до його звільнення.

 

2. У Луцьку міліція викликала на допит журналістів

12.10.2012. У Луцьку міліція викликала на допит шеф-редактора телеканалу «Аверс» Наталку Московку та головного редактора газети «Аверс-прес» Андрія Лева.  Журналісти проходять як свідки у кримінальній справі, порушеній за фактом хуліганських дій в офісі кандидата в народні депутати, представника Європейської партії України Олени Голєвої, хоча самі стверджують, що на місці інциденту присутні не були і знімальну групу туди не посилали. За словами Московки допит майже не стосувався кримінальної справи, а правоохоронці розпитували про діяльність телекомпанії і роботу журналістів, по те, що саме вони знімають і кому надають матеріали.

Шеф-редактор ТРК «Аверс» заявляє, що допит у міліції майже не стосувався суті справи

У штабі кандидата в депутати заявляють про конфлікт з ТРК «Аверс»

Волинська міліція запевняє, що допит шеф-редактора «Аверсу» безпосередньо стосувався розслідування справи

 

3. У Чернівцях з телеканалу ТВА звільнилася журналістка, яка відмовилась робити «джинсу» про «регіонала»

23.10.2012. У Чернівцях журналіст місцевого телеканалу ТВА Емма Антонюк звільнилася з роботи через свою незгоду з ситуацією на телеканалі і тому, що не змогла робити «замовні» сюжети про кандидата в нардепи від Партії регіонів, секретаря міськради Віталія Михайлішина. «Я звільнилася, бо мені соромно, і це треба було зробити раніше. Я постала перед вибором: або не зможу далі дивитися у вічі сусідам і друзям, або йти з улюбленої роботи. Я писала «джинсу», робила сюжети, знаючи, що це за гроші, і ставила в них Михайлішина. Це робив майже кожен журналіст, який писав про виставку бісеру чи сесію міської ради. Але прийшов момент, коли не витримала», — сказала Антонюк.

4. Журналісти ТРК “Чернівці” заявляють про тиск на телеканал. І обіцяють назвати конкретні імена

24.10.2012. Працівники ТРК «Чернівці» заявили про тиск на канал з боку певних політичних сил, які намагаються заборонити трансляції 24 жовтня прямих ефірів з кандидатами у народні депутати від опозиції Миколою Федоруком та Олесею Оробець. Колектив телеканалу вимагає забезпечити трансляцію прямих ефірів цих кандидатів.

Якщо тиск не припинять, колектив ТРК «Чернівці» обіцяв оприлюднити факти порушень виборчого законодавства та використання адмінресурсу з конкретними прізвищами.

 

Судові позови від ЗМІ та журналістів — 1

1. Уманський журналіст подав в суд на Яценка

05.10.2012. Уманський журналіст Микола Лупиніс подав судовий позов на захист честі та гідності відносно кандидата в народні депутати від Партії регіонів Антона Яценка, який під час зустрічі з виборцями у відповідь на запитання журналіста назвав його «молокососом» та провокатором. Лупиніс вимагає від Яценко вибачитись за сказану публічно образу.

Судові позови до ЗМІ та журналістів — 14


1.Яценко подав до суду на журналіста ТВі через пост у Facebook

03.10.2012. Кандидат у народні депутати від Партії регіонів Антон Яценко 18 вересня подав до суду на журналіста ТВі Артема Шевченка через те, що останній 2 вересня на своїй сторінці у Facebook опублікував пост з недостовірною інформацією про кандидата в народні депутати. Зокрема, Шевченко розповів, що за даними його джерел з центрального апарату МВС, «вночі під містом Умань сталася ДТП за участю народного депутата, члена фракції ПР і кандидата у депутати по уманському округу №200 від ПР Антона Яценка. Він, перебуваючи за кермом Мерседеса ML500 врізався в автомобіль Деу Nexia, в якому загинула одна людина. Джерело повідомляє, що депутат Яценко перебував у стані алкогольного сп’яніння».

Пізніше експертиза встановила, що політик до аварії не причетний.

Яценко вимагав визнати цю інформацію недостовірною, видалити пост зі сторінки Шевченка та опублікувати на ній спростування, текст якого він самостійно підготував.

Суд залишив без розгляду позов Яценка до журналіста ТВі

 

2. «Регіонал» через суд вимагає закрити газету «Рівне вечірнє»

04.10.2012. Кандидат у народні депутати від Партії регіонів Володимир Демчук подав позов проти газети «Рівне вечірнє» з вимогою призупинити вихід видання до завершення виборів. Приводом для позову стала відповідно маркована передвиборча агітація партії УДАР, яка, на думку політика, містить недостовірну інформацію про Партію регіонів. Стаття у “Рівне вечірнє” була розміщена у рубриці «Передвиборча агітація».

Суд не задовольнив позов «регіонала» про припинення випуску «Рівне вечірнє»

 

3. Суд заборонив випуск газети «Наш вибір»

03.10.2012. Ленінський суд Луганська заборонив випуск газети «Наш вибір» до закінчення виборчого процесу на підставі повторного порушення ст. 67 Закону України «Про вибори народних депутатів України». В тексті постанови суду зазначено, що у випуску газети №18 від 16.09.2012 р. були розміщені результати соціологічного опитування на предмет рейтингу політичний партій в 113-му виборчому окрузі. При цьому, як встановив суд, газета вказала територію, на якій проводилося дослідження, розмір вибірки, метод і спосіб опитування, точне формулювання питання. Але не було вказано точну назву організації (наводилася назва «агентство «Соціолаб», а треба було «Громадська організація «Соціолаб»), що проводила опитування, замовник опитування (представник відповідача пояснював, що замовника не було, «Соціолаб» виконав це дослідження за власною ініціативи), можлива статистична помилка.

Суд порахував, що газета «Наш вибір» допустила повторне порушення закону, оскільки тим же Ленінським судом раніше вже приймалися рішення про точно такі ж порушення, допущені у випусках газети від 02.09.2012 р. та від 09.09.2012 р. При цьому суд не взяв до уваги пояснення представника відповідача, що видавець газети про ці позови не знав, оскільки не був повідомлений про них судом. І якби знав, то таких помилок у виданні від 16.09.2012 року не допустив би.

Апеляційний суд скасував рішення про закриття луганської газети «Наш вибір»

 

4.Кандидату від ПР вдалося заборонити через суд випуск «Молодогвардейца»

03.10.2012 Кандидат у народні депутати від Партії регіонів по 108 округу Юрій Терніков подав позов у Ленінський райсуд Луганська з вимогою заборонити випуск обласної громадсько-політичної газети «Молодогвардеец», проте газета виграла суд. Однак в Донецькому апеляційному адміністративному суді програла. Претензії викликала публікація «Помста лисого? У Красному Лучі намагалися вбити довірену особу Валерія Мошенського». «Дії газети були визнані неправомірними на сміховинній підставі. У вихідних даних було вказано, що матеріали політичної реклами розміщуються на сторінках 1, 3-9, в той час як спірна замітка опублікована на сторінці 2», — повідомило видання.

5.Суд залишив без розгляду позов кандидата щодо закриття луганської газети “Молодогвардеец”

05.10.2012 Ленінський районний суд м. Луганська залишив без розгляду позов кандидата в народні депутати по 108-му округу Дарії Сафонової до обласної громадсько-політичного тижневика «Молодогвардеец». Позивачка звинувачувала газету в порушенні ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», в якій йдеться про обмеження при веденні передвиборної агітації, та вимагала закрити газету до завершення виборчого процесу. Суд прийняв рішення залишити позов Дар’ї Сафонової без розгляду, оскільки позивачка пропустила термін оскарження дій ЗМІ.

 

6. Кандидат в депутати вимагає від львівського інтернет-видання 50 тис. гривень

05.10.2012. Кандидат-самовисуванець по 123 виборчому окрузі на Львівщині Тарас Батенко звернувся до Галицького районного суду м. Львова з позовом на інтернет-видання «Варіанти». Батенко вимагає спростувати нібито неправдиву інформацію про його благодійність за державний кошт і сплатити йому 50 тис. гривень штрафу «як компенсацію за завдану моральну шкоду та витрати на оплату судового збору й інші витрати».

Мова йде про статтю «Благодійність державним коштом», опубліковану у «Варіантах» 16 серпня 2012 р. У ній журналіст розповідає про діяльність Благодійного фонду Тараса Батенка, який купує «дорогі подарунки, ремонтує школи, лікарні та будує церкви». Автор статті ставить під сумнів опозиційність кандидата, а також стверджує, а також стверджує, що нібито благодійна діяльність кандидата насправді проводиться за державний кошт.

 

7. Ляшко подав до суду на інтернет-видання iPress.ua через передрук з Facebook

12.10.2012. Лідер Радикальної партії, кандидат у народні депутати Олег Ляшко подав до суду на інтернет-видання iPress.ua за розміщення інформації, яка, як він стверджує, образила його честь і гідність. Так, 27 серпня в рубриці «Блогосфера» було розміщено матеріал «Політтехнолог: проект «Ляшко» — тонкий і розсудливий задум», що є передруком посту відомого політтехнолога Сергія Гайдая з його сторінки в соцмережі Facebook.

Ляшко вимагає від видання спростувати «недостовірну інформацію», публічно вибачитися перед ним і вилучити з сайту згадану публікацію. Кандидат у депутати оцінив моральну шкоду, завдану йому виданням iPress.ua, в 1 гривню, і просить суд стягнути цю суму. Також Ляшко вимагає, щоб інтернет-видання сплатило витрати, пов’язані зі сплатою судового збору – 107 грн. 30 коп.

 

8. Кандидат в депутати програв суд кримській газеті «Огни маяка»

12.10.2012. Кандидат в народні депутати по одномандатному виборчому округу №3 Володимир Шкляр програв апеляційний суд редакції червоногвардійської газети «Огни маяка». Шкляр заявив, що у серпні та вересні газета відмовилася розміщувати його агітаційні матеріали, мотивувавши це тим, що уся рекламна площа найближчих випусків вже викуплена іншими кандидатами в депутати.

Красноармійський районний суд вдовольнив вимоги позивача і зобов’язав видання опублікувати агітаційні матеріали Шкляра. Проте, «Огни маяка» подали апеляцію до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з вимогою скасувати рішення суду першої інстанції. Апеляційний суд ухвалив рішення на користь газети. Своє рішення суддя мотивував тим, що Володимир Шкляр не дочекався офіційної відповіді редакції, не заключав договір про розміщення агітаційних матеріалів і не оплачував їх вихід, без чого публікація агітації не може бути здійснена.

 

9. Портал «Бердичів TV» відповідатиме у суді через сюжет про незаконне захоплення Андрушівського лісу

12.10.2012. Незалежний інформаційно-розважальний портал “Бердичів TV” відповідатиме у суді через розповсюдження нібито недостовірної інформації про незаконне захоплення товариством з обмеженою відповідальністю “Каміа плюс” Андрушівського лісу Житомирської області.

Товариство подало до суду позов проти кандидата в депутати Володимира Каплієнка про нібито недостовірну інформацію щодо рейдерського захоплення Андрушівського лісу. Коли у Печерському районному суді міста Києва відбулося перше засідання, то до списку відповідачів додано портал «Бердичів TV», який повідомляв про незаконне захоплення лісу товариством.

“Додавши до списку відповідачів інтернет-ресурс, товариство “Камія плюс” почало тиснути на нас. Знімальна група особисто була присутня на місці, де все відбувалося. Як і багатьох жителів Андрушівки за огорожу паркану ніхто не пропустив. Прохання пройти до лісу охорона проігнорувала навіть тоді, коли це зробив депутат Андрушівської районної ради Андрій Даманський”, — йдеться у сюжеті “Бердичів TV”.

 

10. Кандидат в нардепи подала до суду на Миколаївську ОДТРК через сюжет, який їй не сподобався

17.10.2012. Кандидат в народні депутати по 129 виборчому округу, член Партії регіонів Лариса Хобта подала до суду на Миколаївську ОДТРК через сюжет про те, що вона не виплатила працівникам свого виборчого штaбу заpплaтy та звільнила, а також через відмову ОДТРК надати їй ефір після виходу цього сюжету для роз’яснення ситуації.

Хобта вимагала зобов’язати телеканал спростувати цю, на її думку, недостовірну інформацію.

Кандидат в нардепи програла суд Миколаївській ОДТРК. А ПР виключила зі своїх лав

 

11. На «Перший національний» подали в суд за фільм про дніпропетровські теракти

19.10.2012. Адвокати одного з обвинувачених у дніпропетровських терактах Дмитра Реви подали позов до «Першого національного каналу» про захист честі і гідності клієнта.

Як повідомила адвокат Оксана Томчук, 18 жовтня в ефірі «Першого національного» був показаний документальний фільм «Пекельне пекло». У даному фільмі генеральним прокурором та міністром внутрішніх справ України було зроблено відкриті заяви про доведеність вини Реви в скоєнні зазначеного злочину, незважаючи на відсутність рішення суду з даного питання, що є прямим порушенням чинного законодавства України.

 

12. Житомирська міліція позивається до журналіста через статтю про наркомафію

22.10.2012. Черняхівський районний відділ УМВС України у Житомирській області позивається до журналіста та власника сайту «Правозахисний центр «Свобода» Віктора Костенка. Приводом до позову стала стаття Костенка «Наркомафія (Відео)», опублікована на сайті 6 червня 2012 року.

Представники правоохоронних органів просять суд визнати інформацію в статті «Наркомафія (Відео)» такою, «що не відповідає дійсності та принижує честь, гідність та ділову репутацію Черняхівського РВ УМВС України».

Також позивач просить суд зобов’язати Костенка спростувати «недостовірну інформацію» на сайті і в житомирській обласній газеті «Свобода».

 

13. Суд на рік заборонив випускати полтавську газету «События и комментарии» через статтю, яку вона не друкувала

23.10.2012. Печерський районний суд м.Києва заборонив протягом року видавати та розповсюджувати газету «События и комментарии» (м.Лохвиця Полтавської області) через статтю, яку видання навіть не друкувало.

Як повідомив головний редактор газети Олександр Луценко, в суд на газету подала громадянка Тетяна Бесєдіна з позовом про захист честі, гідності та ділової репутації, бо нібито газета надрукувала про неї образливу статтю. Насправді ж, зазначив Луценко, стаття про Бесєдіну дійсно вийшла друком, але в іншій газеті – передвиборчому інформаційному бюлетені кандидата в народні депутати від партії УДАР по 151-му виборчому округу Тараса Кутового.

Проте Печерський районний суд м.Києва повністю задовольнив її вимоги і призупинив на рік вихід газети. При цьому редакція газети навіть не знала про судове рішення і не отримувала запрошення на саме судове засідання.

 

14. Суд зобов’язав телекомпанію «Візит» повернути кошти кандидату через ефір, який не відбувся

28.10.2012. Автозаводський суд міста Кременчук (Полтавська область), розглядаючи скаргу кандидата в народні депутати по виборчому округу №146 Юрія Шаповалова, визнав дії телекомпанії «Візит» незаконними і зобов’язав телекомпанію повернути Шаповалову кошти, проплачені за ефір, який не відбувся 23 і 25 жовтня.

Шаповалов просив суд визнати дії телекомпанії «Візит» незаконними через припинення виборчих агітаційних програм 23 і 25 жовтня, а також  позбавити ліцензії телекомпанію. Проте суд відмовив позивачу в частині позбавлення ліцензії.

Шаповалов вимагав позбавити телеканал ліцензії через те, що «Візит» 27 жовтня, в день коли заборонена будь-яка агітація, показав фільм на підтримку кандидата в нардепи Олега Надоші. Суддя мотивував відмову відсутністю необхідних доказів. Шаповалов вимагав призупинити ліцензію на мовлення телеканалу. Шаповалов подав апеляцію на це рішення.

Апеляційний суд призупинив ліцензію на мовлення телекомпанії «Візит»

Нові елементи про судові позові до ЗМІ та журналістів — 1

1. Апеляційний суд відмовив Ляшку у позові щодо закриття «Високого Валу»

ІМІ

Вы можете оставить комментарий, или Трекбэк с вашего сайта.

Оставить комментарий